Média
8. Lipno Ice Marathon opět na ledu
Adéla Černá a Petr Beneš - organizátoři tradičního extrémního, běžeckého závodu Lipno Ice Marathon tráví nyní každý den na břehu Lipna a přejí si, aby aktuální mrazivé počasí vydrželo minimálně do soboty.
Chtějí, aby se osmý ročník jejich vyhlášeného podniku, kde si účastníci užijí jen mráz, bolest, pot a krev, letos běžel přímo na ledě naší největší přehradní nádrže. Pokud mráz vydrží, vyběhnou v sobotu desítky závodníků z kempu Jestřábí I
„Největším specifikem našeho závodu je počasí a lokalita. Zatím nám počasí každý rok přichystalo jiné podmínky, a tak je každý ročník opravdu unikátní. Koneckonců, na fotkách ze všech ročníků je velmi dobře vidět, o jak náročný a specifický závod se jedná,“ uvádí Adéla Černá, organizátorka, provozovatelka zdejšího kempu, propagátorka otužování a také vodní záchranářka.
V případě, že počasí nepřeje, pak na závodníky podle jejích slov čeká „pořadatelské peklo“. Trať vedoucí kolem vody přes mokřiny, rašelinu, bahno, písek, tzv. velbloudí trávu, vodu a led.
„Zkrátka podél pobřeží, tedy trať je pak opravdu jen pro skalní fanoušky adrenalinu a milovníky výzev,“ uvádí Černá.
Na start předchozích osmi ročníků extrémního závodu se v minulosti postavilo už více než pět set odvážných sportovců. Mezi nimi bylo i několik známých jmen.
V roce 2020 se stal vůbec prvním zaběhnutým maratonem v kariéře pro Davida Svobodu- olympijského vítěze v moderním pětiboji. V loňském roce se na trať postavila oblíbená moderátorská dvojice z pořadu České televize Zázraky přírody - Maroš Kramár a Vladimír Kořen. „Vůbec první ročník v roce 2016 s námi absolvoval Miloš Škorpil, běžecký guru. Na trať se také v letech 2018 a 2019 postavil a dvakrát ji úplně ovládl Jan Venca Francke, zimní nezmar a pokořitel Yukon Arctic Ultra,“ uvádí Černá.
Protože organizátoři čekají do poslední chvíle na počasí a trať následně přizpůsobí aktuální situaci, je tak každý ročník unikátní a pro organizátory do jisté míty příprava stresující. Pokud bude opravdu mrznout dle předpovědi, začnou organizátoři značit trať na ledu ve středu. Přihlášených je zatím 80 běžců.
„Na trati určitě můžete potkat třeba Jana Dolejše (ročník narození 1949), který zdolává pravidelně maratonskou trať. Závod si zkusil dokonce i běžec z Hongkongu a každoročně k nám zavítají sportovci z různých zemí světa,“ uvádí Adéla Černá.
V loňském roce dokonce trať absolvovali dva neslyšící běžci a nejmladším účastníkem závodu byl jen několikaměsíční Louis Hampel z Německa v kategorii Offspring- což je kategorie pro děti do 14let s doprovodem.
Popiska k fotce:
Závodníci i jejich doprovod může v místě startu navštívit wellness v Lakeside Apartments, kde je privátní vířivka, sauna a bazén s masážními tryskami a velmi kvalitním protiproudem, což je úžasný způsob regenerace po tak náročném závodě, jakým Lipno Ice Marathon bezesporu je!
Pro více informací a fotografie, prosím, kontaktujte:
Lipno Ice Marathon |Adéla Černá | tel.: +420 736 769 592 | lim
Lipno Ice Marathon 2020 - Jan Kejšar
Jak to vypadá, když si zažijete Lipno Ice Marathon na vlastní krev i kůži Vám i tentokrát přiblíží jihočeský maratonec Honza Kejšar. Za jeho neotřelé postřehy z celého průběhu závodu moc děkujeme a Vám přejeme příjemnou zábavu...
Ahoj všichni,
trošku delší zpráva o Lipno Ice Marathonu, který se tentokrát neběžel po “icu”, ale po všem možném….a že v nabídce bylo zmrzlé i rozměklé pole, lesní cesty, kameny, písek, bláto, rašelina a nakonec i ty ledové plotny byly????.
- ráno v 8:30 vyrážím z ČB, zatímco tady už je krásně azuro, nad Černou v Pošumaví se ještě válí mlha. Taky bych se nejradši ještě válel, ale jsem rozhodnutý zdolat už počtvrté v řadě tuhle extrémní šumavskou výzvu, která se zatím běžela pokaždé za jiného počasí a pokaždé po jiném povrchu…a letos to vypadá, že to bude zase změna
- po registraci (letos jsou čepice hezčí než loni????) se i tady počasí vybere a fotografové mohou být nadšeni. Koneckonců my taky. Od Adély Černé, pořadatelky, máme slíbené bláto, rašelinu, potoky….tak aspoň že k tomu bude svítit sluníčko (k těm 3-7 stupňům nad nulou????)
- start je v 10:30, tentokrát na poli za kempem a startuje se přímo do kopce….a stejně jako na maratonu v Praze Pařížskou ulicí, i tady někteří vypálí, jako kdyby se běželo jenom za kopec
- prvních 6 km je pohodička, po polích nahoru dolů, ale žádné příkré stoupání, všechno dobře běhavé, viditelnost krásná, sleduji peloton a přemýšlím, že si sundám rukavice, takové mi začíná být teplo
- na 7. km si je fakt sundám a i si vezmu tenčí čepici, dneska je opravdu (relativně) teplo, když teda běžíte a nezastavujete
- někdy okolo 8. km, před Dolní Vltavicí, nás čekají na březích ledové plotny….já kokot jsem si nevzal nesmeky, čehož někde v půlce těžce lituji. Hladký led, gravitace a ošmajdané Inov-8 zapříčiní přesně to, co jsem nechtěl. Na jedné takové ledové kře ztratím kontakt nejen s pelotonem, ale hlavně s podložímJ. Zkusím to zachránit trojitým toulupem, pak slevím na dvojitý salchow a nakonec je z toho výstavní rozklek a la Dominátor, ovšem kolenem bez chráničů přímo na led. Dobrá zpráva je, že jsem netrefil kamen. Ta špatná je, že o ten led to bolí skoro stejně. A to jsem se asi před 100 metry ptal holčiny, co sebou taky švihla, jestli nepotřebuje pomoc. A už tu ležím jak tuleň na ledu a hledám důvody se zvedat. Jedním z nich by mohlo být, že mi všichni utíkají…… Hmm, no nic, tak vzhůru, koleno bolí jako čertík a moc se mu ohýbat nechce. Navíc cítím, že tam něco teče. Vzpomínám si na ten vtip s opilcem, který nese láhev, švihne sebou, cítí, jak mu něco teče po těle a říká “Bože, dej ať je to krev”????. Vzhledem k tomu, že moje flašky byly pádem katapultovány z batůžku na zádech ven a leží 3 metry přede mnou, tak ty to asi nebudou. Tudíž za b) je správně, skrz elasťáky prosakuje krev (ale jsou černé, tak to není moc vidět????). Když to koleno večer pak doma uvidí Eva, řekne jen stručně “fuj”….a to už je umyté????????????. Zřejmě jsem přeci jen nějaké kamínky trefil, na třech místech je kůže rozseklá. Ovšem zodpovědět smysluplně dotaz, proč jsem s tím teda pak běžel dalších 33 km nedokážu….asi proto, že když se ruský hrdina Maresjev dokázal po sestřelení jeho letadla sám plazit tajgou, tuším 17 dní, nohy mu umrzly, cestou jedl syrové ježky, ale plazil se dál a dál…. to byl pane nějaký geroj – tak já to přece nezabalím kvůli nějakému kolenu. Je pravda, že uvedené knížky “Příběh opravdového člověka” od Borise Polevého se prodalo přes 2,5 mil. ks, zatímco o mne nevyjde pravděpodobně ani jedna, ale nejsme tu od literárních, ale od sportovních výkonů, tak táhni a srůstej.
- na 11. km za Dolní Vltavicí, je první občerstvovačka, dáváme horký vývar a mizíme po lesní cestě dál, cesta nás po necelých dvou kilometrech dovede na břeh Lipna, kde si tentokrát dáme nějaké bahýnko, přeskoky přes rozryté písečné břehy, malé potůčky, větší potůčky a víc bláta. Takový malý lipenský Army run. Ale nádherný panorámata, je fakt krásně, že vám ani nevadí, že vám teče do bot.
- zajímavé to začne být na 14. km….trasa se odklání vlevo od Lipna, mizí v lese a …..mizí. A hrome, Houstone, máme problém…..tím, jak sem se válel na ledu a pak chvíli pajdal, tak mi všichni utekli a teď se nemám koho v dálce chytit. Nechci tady sahat pořadatelům do svědomí, ale jeden dva kolíky navíc by tady tomu svědčily. Takhle tu stojí kolík jen jeden a neví, kam má jít????. I když mám doma asi 40 knížek od Karla Maye a snažím se vybavit si střípky toho, jak stopoval Vinnetou nebo jeho bílý bratr Old Shatterhand….tak je to marné a počítám, že bych skončil u kůlu Siouxů, Komančů, Assinibojců nebo kohokoliv jiného dřív, než bych objevil první pueblo. Prostě stopy mizí, jako kdyby závodníky vyfouklo UFO….tím pádem mi Karel May moc nepomůže a spíš bych potřeboval pomoc Foxe Muldera a Dany Sculyové. Na obranu pořadatelů je třeba říct, že je taky možné, že si se značením někdo pohrál a značky odstranil, nebylo by to zdaleka poprvé. Tři roky zpátky jsme to zažili na Beskydské sedmičce, kde někdo v úseku cca 3 km taky odstranil značení. Prostě vždycky se najde nějaká ta „dobrá“ duše, co vám to chce zpříjemnit. Pokud se jí tím uleví a nespáchá už nic horšího, tak fajn, budiž jí to přáno. Já tedy přidávám k běhu, bruslení a brození ještě orientační běh.
- 16. km – cestu jsem nenašel, ale našel jsem padlý strom, u něhož jsem šlápl na větve tak šikovně, že jedna vystřelila a přetáhla mne přes pravou holeň a poroučím se tak znovu k zemi, tentokrát vzpomínajíc na slogan „víte jak to bolí, baseballovou holí…“….takže k levému krvavému kolenu zde máme ještě krvavý šlic na pravé holeni v délce asi 12 cm…no tímhle tempem nevím, jestli mi vystačí zásoby krve až do cíle????. Taky je velká výhoda, že jsem v lese úplně sám….můžu si nadávat jak chci a nikoho nepohoršuju
- 17. km – jsem zpět ve hře, teda na trati. Sice jsem minul kontrolu na 16. km (jako živou, ale to zjistím stejně až cestou zpět), ale na hodinkách mám paradoxně víc km, než ukazuje kolík v zemi. A času jsem tam taky ztratil určitě víc. Každopádně jsem na břehu Lukavické zátoky a uschlým rákosím a blátíčkem mířím k živým záchranářům, co stojí u velké plachty Šumavský pramen. Přemýšlím, jestli ten potok, co je tu toho, fakt máme přebrodit…..naštěstí mne chlapi uklidňují, že ne, prý má až 2 metry hloubku, což při mých 170 cm znamená, že bych byl minus 30 cm a potřeboval bych šnorchl. Kupodivu za plachtou se skrývá malá lávka z březových větví a nikdo po mně nechce, abych to přeplaval, neuvěřitelné.
- pak se vlastně až do otáčky na 21. km nic zajímavého nestalo…..znovu se tu objevily ledové plotny, ale na ty jsem už vyzrál….běžím vodou. Trošku to studí, ale aspoň umeju boty od rašeliny a mám jistotu, že sebou znovu nešvihnu????. Na otáčce se obtočím kolem záchranáře na čtyřkolce a běžím asi kilák zpátky, kde je občerstvovačka s česko-německou obsluhou, gut, sehr gut, warme Suppe, danke schön. Opět teplý vývar, trošku ionťáku a hurá zpět vodou do Lukavické zátoky a na březovou lávku. Tady mi záchranáři nabízejí z vlastních zásob čokoládu nebo čaj (není tu regulérní občerstvovačka), jen tak plácnu, že čaj jedině, jestli je s rumem…..světe div se, je. No tak to se rád zastavím a chvilku pohovořím, to je hned jiná. Dám si čaj s vitamínem, prohodíme pár vět a běžím blátem zpět.
- rašelinu už jsem se teď nesnažil opatrně obcházet a prokrosím to co nejrychleji, není důležité, co teče do bot, ale aby boty zůstaly na noze
- přichází onen lesní úsek (cestou tam cca 14-17.km, teď tuším 26-28.km), kde se mi povede opět hrát stopovanou…..nakonec ale trefím cestu, přes velký padlý strom po mýtince u lesa přiběhnu ke dvěma polským táborníkům u ohýnku…vypadají otráveně jak indiánský šíp a máchnou rukou někam k lesu, asi znamení, že mám pokračovat tím směrem. Značky tu sice nejsou, ale drže se cesty dorazím k živé kontrole. Kus za ní opět cesta uhýbá doleva lesa, smyčka a jsem opět na břehu Lipna, ještě trochu toho bláta do tenisek, prosím
- vtipná situace nastává na 30.km – tentokrát jsem si jist, že běžím správně, protože když jsem od Lipna zahýbal opět do lesa před Dolní Vltavicí, bylo tam několik záchranářů s autama. Po necelém jednom km doběhnu na křižovatku ve tvaru T, kde se musím dát doleva, abych přiběhnul k poslední občerstvovačce na 11./31. Km…….a světe div se, na tom Téčku se ke mně zprava připojí číslo 5. Né jako ten robůtek z filmu “Číslo 5 žije”, ale běžec s číslem 5, nějaký Bernd z Austrie. Na otočce na 21.km jsem na něj měl náskok nějakých 2,5 – 3 km, jestli si to dobře vybavuju a tady jsme nastejně. Vysvětlení je jednoduché – zatímco já po poslední živé kontrole uhnul po značkách opět k Lipnu, on je přehlédl a běžel po té cestě furt dál, čímž si ušetřil asi 2 km a dohnal mě. A jako bonus, aby mne to sralo ještě víc, dodává, že tou samou cestou okolo něj před chvilkou prosvištěl jeden z těch 2 cyklistů, co byli taky za mnou. Aber Jürgen, das ist nicht fair????????. Polehčující okolností Berndovi budiž, že prý má hodinkách skoro tu samou vzdálenost, co já, lišíme se o necelý jeden kilometr….takže asi bloudil už někde předtím a nabral ty kiláky jinde????????
- společně s Berndem už pak doklušeme do cíle, probereme maratony v Ománu, Dubaji, Linzi, Bratislavě, Praze a posledních 10 km nám při pomalém běhu, prokládaném historkama z cest a závodů celkem rychle uteče
- v cíli mne pak Berndt o 4 vteřiny „předběhne“, protože jde vnitřní stopou a má to blíž ke koberci s drátama od časomíry, zatímco já si jdu k Adéle na druhý konec pro medaili…..paráda, takže si zkrátil trať a ještě mne dá o 4 sekundy, když se daří, tak se daří????????????
- výsledný čas 5:47:34 hod. je jenom o 12 minut lepší než ten loňský, kdy se běželo v tom rozbředlém sněhu, na druhou stranu musím připočíst pajdání a hledání cesty, což mne v součtu pár desítek minut stálo
Ale ve finále, není důležitý čas (jak by řekl kamarád YouTube “Můj čas je pouhopouhé prozatím”????), ale to, že jsem dokončil a užil si to.
Věřím, že se určitě zase najde pár brblalů a nespokojenců, co budou nadávat na trať, na značení apod., jako ostatně vždy a na každém závodě někoho takového najdete.
Jenže málokdo z nich si určitě zkusil někdy pořádat takhle dlouhý nekomerční závod, navíc ještě v takto obtížných podmínkách (během týdne, jak se měnilo počasí, to byla třetí varianta trati). Takže všechna čest pořadatelům i záchranářům, co na nás v tom nepřehledném terénu dohlíželi.
A nemohu se ubránit i pocitu, že někteří závodníci do toho šli, jako by vyběhli na klasickej silniční maraton v Praze a čekali asi občerstvení co 2,5 km, rovnej povrch, pace many a pomalu safety car na sběr odpadlíků….no, tak přátelé, nic takového u Lipna nemáme a doufám, že ani zavádět nebudeme. Tohle je souboj nejen sám ze sebou, ale i s přírodou, a byť ta šumavská nepatří k žádným drsňárnám, tak potrápit taky dokáže…..a o tom to je????.
Honza
PS: pro ty, co nechtějí číst tu delší variantu přidávám kratší:
- bylo to zase super
- náročné jak na běh v nejrůznějším terénu, tak i místy na orientaci
- navíc letos nádherná panorámata a azurová obloha (byť teplo v Ománu je teplo v Ománu, to mi nikdo nevymluví????)
- a přesně to člověk od takovéhoto outdoorového závodu čeká, na to se těší a z toho má pak po dokončení báječnej pocit
Pro více informací a fotografie, prosím, kontaktujte:
Lipno Ice Marathon |Adéla Černá | tel.: +420 736 769 592 | lim
Lipno Ice Marathon popáté, tentokrát bez ledu
Lipno Ice Marathon, jediný a jedinečný ledový maraton nejen v České republice, ale i ve střední Evropě, se letos bude konat již popáté. Počasí tentokrát pořadatele vypeklo přesně týden před závodem a led, který byl do té doby ideální, doslova ze dne na den zmizel. Pátý ročník závodu se tak bude konat ve své suchozemské variantě, i když, ne tak docela.
Letošní Lipno Ice Marathon se tentokrát bude konat celý na březích Lipenské přehrady. V předcházejících ročnících tomu tak ale vždy nebylo. Zatímco se první ročník pro nepřízeň počasí běžel po souši, druhý pak mohli závodníci absolvovat celý po ledě. Třetí ročník pak přinesl věrným matadorům závodu zcela novou trať, která vedla v kombinaci – tedy část po souši a část po ledě. „Tuto variantu jsme zvolili s ohledem na bezpečnost závodníků, ta je pro nás prioritou. Nechtěli jsme je však připravit o nevšední zážitek pohybu po ledě, a tak jsme v místech, která byla bezpečná, vedli trať po zamrzlé hladině přehrady.“ Komentoval trať jeden z organizátorů závodu Petr Beneš. Čtvrtý ledový maraton si pak běžci i freestyleři museli odtrpět na ledové ploše jezera ve sněho-ledové břečce, která pohyb zpomalila natolik, že někteří účastníci dokončovali závod až po osmi hodinách od startu.
Závod Lipno Ice Marathon je velmi unikátní, jde o jediný středoevropský maraton, jehož trasa vede po zamrzlé vodní hladině. Led, sníh a mráz však nejsou jedinými úskalími, se kterými se závodníci musí potýkat, v průběhu závodu se velmi často snese na trať pověstná lipenská bílá tma. „Nejde o tmu v pravém slova smyslu, ale když se začnou tvořit typické zimní mlhy nebo vane silný vítr, který zvedá jemný poprašek sněhu, závodníka snadno pohltí pocit osamocení a ztráta orientace. I to je běžná součást našeho závodu“, komentovala náročné podmínky Adéla Černá, ředitelka závodu. Takové podmínky letos závodníky pravděpodobně nezaskočí, připravit by se ale měli na velmi náročnou trať po břehu přehrady.
Trať jubilejního pátého ročníku tak vlivem nepřízně počasí povede po břehu jezera. Jsou však místa, kde na sportovce čekají i výběhy dále od vody. Pokochat se budou moci například rozhledem z radslavské vyhlídky. Na březích Lipna pak na ně čeká opravdu náročný terén. Pohybovat se budou v mokrém písku, blátě, rašelině, nezřídka se budou brodit vodou a neoddychnou si ani na šotolině nebo v travnatých úsecích trati. „Letošní trať bude velmi náročná, protože zem je po tání velmi prosáklá vodou, v písku se budou závodníci bořit, v blátivých úsecích se mohou propadat až o několik centimetrů a často budou probíhat brody,“ popsal úskalí terénu Petr Beneš, který každoročně trať vytyčuje.
Mezi zajímavosti letošního ročníku jistě stojí za zmínku mezinárodní cvičení záchranářů, které bude před samotným závodem probíhat již od čtvrtka přímo v místě startu v kempu Jestřábí. Cílem je připravit zasahující záchranáře na konkrétní podmínky závodu, seznámit je s prostředím a prověřit možná rizika a způsoby eventuální pomoci nebo záchrany. Tohoto cvičení se zúčastní nejen dobrovolníci z týmu SAR, ale i polští profesionální hasiči a vodní záchranáři napříč celou Českou republikou.
Černá v Pošumaví tak bude v sobotu 8. února hostit hned dvě velké akce doslova světového formátu. Lipenskou maratonskou trať přijedou pokořit nejen Češi ze všech koutů republiky, maratonci z Rakouska a Německa, ale dokonce i závodníci z Francie a Velké Británie. Letošní závod přijede podpořit a pokořit i světový rekordman a olympijský vítěz z Londýna 2012 pětibojař David Svoboda. Trať Lipno Ice Marathonu mohou registrovaní pokořit buď v celé délce 42 km, nebo v 22 km měřícím půlmaratonu. Tratě pro mladé závodníky do 18 let pak čítají 10 km. Závodit se bude v kategorii běh nebo freestyle, při kterém lze tentokrát využít zřejmě pouze kolo. Registrovat se lze i v místě startu v den závodu.
Pro více informací a fotografie, prosím, kontaktujte:
Lipno Ice Marathon |Adéla Černá | tel.: +420 736 769 592 | lim
Lipno Ice Marathon očima účastníka
Nemálo potenciálních účastníků závodu má spoustu otázek. Týkají se trati, obutí, tréninku, možných nástrah, nezřídka také dojmů z předchozích ročníků. Většina sportovců si zkrátka klade otázku: "Do čeho jsem se to vlastně přihlásil?" Jakýkoliv zážitek se prostě musí prožít, zprostředkovat se nedá. Zkušenost je zjednodušeně řečeno nepřenosná. Jak svůj Lipno Ice Marathon 2019 vnímal a prožil Jan Kejšar z Českých Budějovic, to se dozvíte v textu.
Ahoj všichni, není to dlouho (asi tak 22 dní), co jsem žehral na vedro a vlhko při maratonu v Mascatu. O trochu déle (asi tak rok) to je, co jsem po loňském Lipno Ice Marathonu brblal, že běh po zmrzlých polích, cestách, lesem, přes příkopy, závějemi apod. žádné velké terno taky nebylo a když se letos nepoběží po jezeře, tak asi nepoběžím. No jak to tak bývá, běžecký Bůh a organizátorka Adéla Černá mají smysl pro černý humor (konec konců, má to přeci přímo ve jméně. Myslím jako Adéla, ne Bůh:-)). Letos nám sice nadělili zamrzlou hladinu Lipna....ovšem s trošku větší vrstvou (tajícího) sněhu na povrchu. Ale od začátku.....
- přijíždím do Černé v Pošumaví kolem deváté ráno, je krásně azuro a sluníčko, vypadá to na pěkný den. Už při parkování se potkávám s kamarádem Petrem, který parkuje hned za mnou. Jdeme se zaregistrovat a dostáváme čísla a nové čepice Lipno Ice Marathon.
- v 9:30 začíná: i) školení ohledně trati a bezpečnosti pohybu na ledě a ii) venku chumelit....to je holt Lipno:-)
- 9:45 - trošku nám došel humor, jeden z organizátorů nám sděluje, že letos jsou nesmeky zbytečné, protože se budeme brodit sněhem a ledu se pravděpodobně ani nedotkneme. A pokud ano, tak jenom tehdy, když se jím budeme propadat do vodní kapsy...včera to prý zkoušel a za 3 hodiny dal asi 16 km (pravda, běžel to prý za tmy)
- 10:30 - startujeme. Už je zase pěkně. Vyrážíme všichni pohromadě, běžci i freestylisti (na běžkách a horských kolech). Oproti předloňsku, kdy se hned po startu zatáčelo doleva podél břehu na Radslav, tak letos naopak míříme přímo k ostrovu Tchajwan, kde bude na 2,5. km otáčka. Petr vyrazil celkem svižně, nějak mu nestačím, poběžím si svým tempem. Tady je sníh celkem udupaný, takže se dá celkem běžet.
- 2,5. km - u Tchajwanu je první kontrola, obíháme tu kolík v ledu a míříme na Radslav
- cca 4. km - poprvé poznáváme, co to bude dneska za voser...objevují se kapsy roztátého sněhu. Snažíme se je ještě obíhat, ale už si poprvé nabereme a poznáváme studenou lipenskou vodu
- 5. km - aniž jsem si toho nějak všimnul, dobíhám Petra
- 7. km - jsme u Dolní Vltavice, na občerstvovačce dávám teplej ionťák. Myslel jsem, že to dupání za mnou je Petr, ale táhnul jsem nějakého cizího běžce, Petr asi někde zpomalil a rozdělujeme se. Daří se mi držet tempo 6:10 - 6:20 na kilák. Žádné terno, ale na ten terén a únavu z předchozích dvou maratonů v Ománu (18.1.) a Dubaji (25.1.) dobrý. Paradoxně za Vltavicí, kde se Lipno nejvíc rozšiřuje a je před námi nekonečná bílá pláň směrem na Hruštice, je nejlepší terén na běh. Sníh je tu hodně sfoukaný a dokážu vytáhnout tempo i na 5:35 - 5:50. Ostatně nejlépe to asi ilustruje fotka (č. 5), kterou tam Petr udělal.
- 10. km - sluníčko praží a já sundávám šusťákovku, čepici, šátek i rukavice. Bohužel oč tepleji je nám, o to horší začíná být sníh.
- 15. km - blížíme se k Frymburku. Sníh začíná být ještě víc rozbředlej (fotka č. 6), nejvíc to kulminuje právě u Frymburku, kde normálně jezdí přívoz na Frýdavu. Tady už nějak není prostor na obcházení, tak to beru skrz. Voda pěkně studí. Když doběhnu na občerstvovačku, která tu je, nechávám si nalít horký vývar. Chvilku popovídám s klukama v uniformách, co to tu obsluhují, poděkuju a valím dál. Nohy pěkně studí:-(.
- 21. km - tím, jak jsme letos začínali výběhem k Tchajwanu, tak se neběží až k hrázi, ale po levé ruce obíháme Králičí ostrůvek u Lipna nad Vltavou. Čas v polovině závodu mám přesně 2:30 hod......takhle pomalý půlmaraton bych normálně neměl snad ani po břišním tyfu. Navíc jsem při školení asi nedával pozor....myslel jsem, že tu bude ještě jedna občerstvovačka, ale ouha, není. A já už mám ve flašce jen dva loky, s těma musím vydržet zpátky k Frymburku.
- 23. km - sluníčko zalezlo, ochladilo se a začíná foukat (samozřejmě proti:-)), takže se zase oblíkám. Zároveň potkávám Petra, který je teprve na 19. km....na chvilku zastavujeme a povídáme. Zhodnotil své možnosti a zavolal manželce, aby ho nabrala v Lipně nad Vltavou, zabalí to po 21. km. Až zpětně se ukáže, že to byla dobrá volba. Já odhaduju svůj čas v cíli na 5,5 hodiny, když to půjde dobře. Takže to bude o prsa japonské plavkyně, protože časový limit na závod je 6 hodin.
- pomalým tempem pokračuju zpět k Frymburku, kde si na občerstvovačce dávám dva vývary a doplňuju láhev s vodou. Teď mne čeká opět nejhorší úsek....100-150 metrů probrodit rozbředlým sněhem a ledem, kde místy zapadám až nad běžecký čip, který mám připevněný nad kotníkem (snad je vodotěsný a leduodolný:-)). Když bych to chtěl obejít, musel bych skoro až na břeh do Frymburku. Zatínám zuby a rychle tu ledovou břečku probrodím. Zjistil jsem, že jediné pozitivní na těchto ledových koupelích je to, že člověk se po nich musí donutit běžet....jedině tak mu neumrznou prsty. Jakmile jenom jdu, tak okamžitě prsty tuhnou, ale když se rozběhnu, tak sice prsty trochu zebou, ale po chvíli se to srovná a dá se fungovat.
- 27. km - bavím se s nějakým cyklistou....ti už zpátky všichni kolo vesměs vedou, jet se moc nedá. Tak si tak říkám, že ještě větší pakárna než v tomhle běžet, je v tomhle jít a vést kolo:-)
- 30. km - jsem na trati přesně 4 hodiny.....pokud chci dodržet časový limit 6 hodin, tak musím udělat 12,2 km za 2 hodiny, tj. 6,1 km za hodinu....za normálních okolností na asfaltu záležitost asi tak 28 - 30 minut, tady se na to už nějak necítím.
- trať už stojí doslova za hovno. Sníh vlivem dopoledního slunce hodně povolil a v té břečce už jen kloužu a pajdám. I ta pěkná rovinka mezi Hrušticema a Dolní Vltavicí už není co byla. Střídám vždy 200 metrů běhu a 300 metrů chůze. Bolí mne kotníky. Navíc tím, jak častěji jdu, dává se do mne zima.
- 35. km - občerstvovačka u Dolní Vltavice. Konečně je ta nekonečná, bílá, rozbředlá, pláň za mnou. Dávám vývar, ionták, děkuju obsluze, že tam na nás v tom marastu čekají a vůbec se netěším na posledních 7 km. U základny vodních záchranářů probíhá nějaký nácvik záchrany při propadnutí do ledu. Znám základnu i jejich šéfa Milana Bukáčka, že bych tam zaběhnul?....vytopená (myslím teď vyhřátá, ne vytopená vodou:-)) základna, teplá sprcha, určitě tam bude i jídlo.....lákavá představa....a stačilo by tak málo.
- 36. km - koukám na hodinky. Pokud chci stihnout limit 6 hodin, musím přidat. Chybí mi 6 km a mám na to 58 minut. Snažím se opět popobíhat, ale vnitřně už se smiřuju i s variantou, že to v limitu nedám.
- 37. km - je tu hlídka dobrovolníkůu a mají krásného vlčáka. Nabízím za tažného psa cokoliv, klíčema od auta počínaje:-). Prý by to bylo unfair...a navíc, už je to "jen" 5 km. Shit. Pět nekonečných km. Směřujou mne opět na ostrov Tchajwan, který v dálce splývá s břehem u Hůrky. Takže zase nekonečných 2,5 km přímo rovně přes bílou rozbředlou pláň, kde člověk ztrácí cit pro prostorovou vzdálenost. Celou cestu mám před sebou jednoho běžce, vždy tak 200-400 metrů, ale nejsem schopen ho docvaknout.
-38. km - opět jsou tu ty rozbředlé kapsy s ledovou vodou, doufám, že dnes už naposledy. Vůbec se nesnažím vyhýbat, jen brodím. Obloha je olověně šedá, čekám, jestli začne sněžit nebo pršet.
-39,5. km - jsem u Tchajwanu, obtáčím kontrolní tyč a mířím vstříc kempu Jestřábí, kde je cíl
- 40. km - čas 5:42 hod., do cíle mi zbývají 2 km a 18 minut do konce časového limitu, drama do poslední chvíle:-). Takhle vyčerpanej jsem nikdy nebyl. Zlatá Beskydská sedmička. Sice voser na kolena, ale jinak pěknej pochoďáček:-). Nikdy bych si nepomyslel, že to vůbec vypustím z pusy. Opět jdu. Nejhorší je, že i z této vzdálenosti už vidím přes bílou pláň cílový oblouk Red Bull, který mi připadá nekonečně daleko. U břehu je spousta kitařů, těm se to frčí:-).
- 41. km - poslední kilák do cíle...mám na něj necelých 9 minut
- 42,2. km - v čase 5:59:08 probíhám cílem a od Adély dostávám finišerskou medaili. Rád bych jí poděkoval za skvělej závod, kterej byl letos opravdu EXTRÉMNÍ, ale nějak nemám dost sil. Za cílem si kecnu na kolena a mám do toho dost. K mému úžasu tu čeká Petr, kterého sem hodila manželka a vydržel tu na mne čekat, než se doplazím do cíle. Pomaleji se plazil už asi jenom ruský hrdina Meresjev, ale je pravda, že tomu v ruské tajze umrzli obě nohy a cestou jedl syrové ježky, zatímco my měli teplý vývar:-). Díky Petrovi mám i pěknou cílovou fotku.
Závěr: název závodu opravdu nelže, jedná se o zatraceně extrémní závod, kdy ročník co ročník mi přijde těžší. Svědčí o tom i čas vítěze, který byl letos 3:40 hod., zatímco loni to zaběhnul za 2:55 (ten samej:-)). Já to běžel už potřetí a rok od roku je to těžší a mám horší čas....tímhle tempem to bude příští rok počítám tak za 10 hodin, takže čelovku s sebou:-).
Každopádně velký díky patří Adéle za organizaci a všem dobrovolníkům, hasičům a vodním záchranářům, co s tím pomáhali a dohlíželi, aby se parta magorů na pláních Lipna neztratila nebo nepropadla. A nebo případně, aby se vědělo, kde se propadli:-).
Takže zase za rok:-).
Honza
A co vy? Už se těšíte na ten svůj letošní zážitek?
Pro více informací a fotografie, prosím, kontaktujte:
Lipno Ice Marathon |Adéla Černá | tel.: +420 736 769 592 | lim
Extrémní Lipno Ice Marathon - závod, který dělá příroda
V pořadí již čtvrtý ročník Lipno Ice Marathonu odstartoval v sobotu 9. 2. v 10:30 z kempu Jestřábí v Černé v Pošumaví. Počasí slibovalo opravdový běžecký zážitek. Sněhové přeháňky střídal déšť, občas vykouklo i sluníčko. Teploty tentokrát vyšplhaly nad bod mrazu a na závodníky tak čekal extrém, který si v tu chvíli ještě nedokázali úplně představit.
Na sobotu se do místa startu sjela více než stovka závodníků, souběžně s Lipno Ice Marathonem zde probíhalo Mistrovství České republiky ve snowkitingu. Do závodu nastoupili nejen čeští borci, ale i závodníci z daleké ciziny. Svou výdrž si na Lipno Ice Marathon přijel otestovat například i Frankie Kwok z Hongkongu, který se do cíle doslova dopotácel hluboko za časovým limitem závodu. „Po setmění, na pokraji vyčerpání, daleko za časovým limitem závodu se do cíle zvolna blížila spousta závodníků, letošní ročník byl nejtěžší za všechny čtyři roky, kdy Lipno Ice Marathon pořádáme.“ Komentovala nezvykle náročný podnik Adéla Černá, ředitelka závodu.
Teploty nad nulou, rozbředlý sníh, ledové kapsy, do kterých se závodníci místy bořili až do půli lýtek, střídání teplot, vyčerpání, rozlehlé úseky po ledové ploše Lipna. Mrznoucí prsty na nohou, odřené paty, puchýře, cíl v nedohlednu, nekonečný bílý sněhový terén. Absolvování celé maratonské vzdálenosti často za časovým limitem a průměrný čas běžců více jak 6 hodin. Tak by se dal popsat sobotní Lipno Ice Marathon. Pořadatelé jej připravili opravdu extrémní. „Náš závod dělá příroda, my vytyčujeme vzdálenost a směr, kudy maraton povede, trať nijak neupravujeme a terén, se kterým se musí závodníci potýkat, je zkrátka syrový a i v průběhu závodu se proměňuje. Bezpečnost závodníků je pro nás nicméně stále prioritou, pokud by hrozilo riziko prolomení, rozhodně bychom volili bezpečnou variantu s přeběhy po souši. Letos ale počasí opravdu přálo a celý závod se konal na ledě.“ Popsal přípravy tratě Petr Beneš, předseda YK Jestřábí, který závod pořádá.
„Když jsem se při maratonské otočce u Králičího ostrova podíval na hodinky a viděl svůj čas, doslova jsem se zděsil, takhle pomalou polovinu maratonské vzdálenosti bych neměl snad ani po břišním tyfu, začal jsem pochybovat, zda maraton vůbec dokončím v limitu šesti hodin. V cíli jsem byl jen 52 vteřin před tím, než čas vyměřený na zdolání trati vypršel. Za cílovou branou jsem nebyl schopen ani mluvit, tohle jsem opravdu ještě nezažil.“ Popisuje své zážitky ze sobotního Lipno Ice Marathonu Jan Kejšar, který není mezi běžci žádným nováčkem. Za sebou má v Čechách opravdu náročné závody jako Beskydskou sedmičku nebo Jizerský ultratrail, Lipno Ice Marathon však považuje za ještě těžší. Zvyklý je i na extrémní maratony v cizině například v ománském Mascatu, kde byly teploty naopak extrémně vysoké. Na pátý ročník Lipno Ice Marathonu, který bude 8. února 2020 se však již těší. S nadsázkou svůj výkon hodnotí na doběh cca 10 hodin po startu, tak těžké prý Lipno Ice Marathony pořadatelé připravují. „ Řekl bych, že rok od roku mám pocit, že humor s jakým připravuje Adéla Černá trať pro další ročník, je doslova černější a černější. Mám skoro strach, že příští závod budu dobíhat za tmy, vzdálenost je přitom ale pořád stejná – klasických maratonských 42 km.“ S humorem sobě vlastním komentoval čerstvý zážitek budějovický běžec Kejšar.
Nejrychleji letošní Lipno Ice Marathon uběhl Jan Venca Francke v čase 3:42:24, což bylo o více jak tři čtvrtě hodiny pomaleji než v předchozím roce. To svědčí o náročnosti trati, Jan má totiž formu výbornou a spoustu soupeřů nechal hluboko za sebou. Trať byla opravdu těžká a je to skvělá příprava na Aljašku, kde poběží jednu z dalších svých ledových výzev. Před ním se do cíle katapultoval pouze Martin Dvořák, který absolvoval maraton v kategorii freestyle na běžkách v čase 3:16:52. Absolvovat tuto vzdálenost na kole letos rozhodně nebyla výhra. Do cíle se totiž jako poslední dostala právě cyklistka Michaela Polívková v čase 7:52:37, za tmy a svitu majáků, které jí na cestu rozsvítili černo pošumavští hasiči. Ti měli spolu s frymburskými hasiči, vodními záchranáři z Českých Budějovic a dobrovolníky z MPS Airsoft spolku na starost bezpečnost závodníků.
Nejen extrémní zážitky však ověnčily letošní Lipno Ice Marathon. Novinkou letošního ročníku byl Offspring marathon určený dětem do 13 let čítající 10 kilometrů stejně, jako závod určený „mladým puškám“ Young Guns Marathon pro mladistvé ve věku 14 – 17 let. Na trať závodu se tak letos poprvé vydal závodník starý pouhých pět měsíců Luis Kohlmann. Závod absolvoval na saních s maminkou a babičkou, podmínkou účasti v Offspring marathonu je totiž dospělý doprovod po celou dobu pohybu na trati. „Chtěli jsme závod zpestřit a přiblížit celým rodinám, extrémní trať půlmaratonu nebo maratonu však pro děti není vhodná, máme pro ně tedy každoročně připravenou desetikilometrovou vzdálenost.“ Doplnil Petr Beneš, spolupořadatel závodu. Nejstarším účastníkem závodu byl Jan Dolejš z Prahy, ten letos oslaví 70. narozeniny, za sebou má všechny ročníky Lipno Ice Marathonu. Trať dokončil spolu s Renatou Horákovou v čase 7:41:24 a zdaleka nebyl posledním běžcem.
4. ročník Lipno Ice Marathonu zkrátka potvrdil, že je opravdu extrémní. Na další ročník si pořadatelé opět připravují novinky, proto neváhejte, registrovat do pátého ročníku se můžete již nyní. „Přijeďte si užít pravý šumavský extrém, takový ledový maraton nenajdete v celé střední Evropě a ten letošní byl prozatím nejtěžší.“ Zve do obce Černá v Pošumaví, za jejíž podpory se každoročně akce koná, na jubilejní pátý ročník v roce 2020 Adéla Černá.
Pro více informací a fotografie, prosím, kontaktujte:
Lipno Ice Marathon |Adéla Černá | tel.: +420 736 769 592 | lim
Čtvrtý ročník Lipno Ice Marathonu již za 10 dní!
Lipno Ice Marathon, jediný a jedinečný ledový maraton nejen v České republice, ale i ve střední Evropě, se letos bude konat již počtvrté. Počasí zatím přeje a led na Lipně sílí. O víkendu se dokonce formálně otevřely i ledové dráhy, a tak probíhají i první oficiální tréninky pro účastníky Lipno Ice Marathonu.
Letošní Lipno Ice Marathon se s největší pravděpodobností bude konat opět celý na ledové ploše Lipenské přehrady. V předcházejících ročnících tomu tak ale vždy nebylo. Zatímco v prvním ročníku pořadatelům zima vysloveně nepřála a museli zvolit alternativní trasu po souši, v druhém se pak zavděčili všem, kteří chtěli absolvovat závod po ledě. Třetí ročník pak přinesl věrným matadorům závodu zcela novou trať, která vedla v kombinaci – tedy část po souši a část po ledě. „Tuto variantu jsme zvolili s ohledem na bezpečnost závodníků, ta je pro nás prioritou. Nechtěli jsme je však připravit o nevšední zážitek pohybu po ledě, a tak jsme v místech, která byla bezpečná, vedli trať po zamrzlé hladině přehrady.“ Komentoval trať jeden z organizátorů závodu Petr Beneš.
Závod Lipno Ice Marathon je velmi unikátní, jde o jediný středoevropský maraton, jehož trasa vede po zamrzlé vodní hladině. Led, sníh a mráz však nejsou jedinými úskalími, se kterými se závodníci musí potýkat, v průběhu závodu se velmi často snese na trať pověstná lipenská bílá tma. „Nejde o tmu v pravém slova smyslu, ale když se začnou tvořit typické zimní mlhy nebo vane silný vítr, který zvedá jemný poprašek sněhu, závodníka snadno pohltí pocit osamocení a ztráta orientace. I to je běžná součást našeho závodu“, komentovala náročné podmínky Adéla Černá, ředitelka závodu.
Mezi nejzásadnější novinky letošního ročníku patří hlavně otevření nové kategorie Offspring marathon pro závodníky ve věku od 0 do 13 let. „Chtěli jsme závod zpřístupnit opravdu celé rodině, a tak nyní mohou startovat doslova i nemluvňata. Zásadní podmínkou účasti v závodě je nepřetržitý doprovod dospělé osoby po celou dobu pohybu na trati. Vítězem se tak hravě může stát i kojenec, pokud jeho doprovod bude mít dostatečnou fyzičku. Trať pro tuto kategorii měří 10 km,“ doplnila Černá.
Letošní závod bude rozhodně zajímavou podívanou i pro diváky. Souběžně s Lipno Ice Marathonem se bude v místě startu v kempu Jestřábí v Černé v Pošumaví konat i Mistrovství České republiky ve snowkitingu. Pokud tedy větrné podmínky dovolí, Černou v Pošumaví ovládnou nejen běžci, bruslaři, běžkaři nebo cyklisté, ale i velcí barevní draci s jezdci české a evropské snowkitové špičky.
Černá v Pošumaví tak bude v sobotu 9. února hostit hned dvě velké akce doslova světového formátu. Ledovou maratonskou trať přijedou pokořit nejen Češi ze všech koutů republiky, maratonci z Rakouska, ale dokonce i závodníci z Hongkongu nebo Dublinu. Trať Lipno Ice Marathonu mohou registrovaní pokořit buď v celé délce 42 km, nebo v 22 km měřícím půlmaratonu. Tratě pro mladé závodníky do 18 let pak čítají 10 km. Závodit se bude v kategorii běh nebo freestyle, při kterém lze využít brusle, lyže, kolo, kite nebo i ledovou jachtu. Registrovat se lze i v místě startu v den závodu, veškeré informace jsou pak dostupné i online na stránkách závodu.
Pro více informací a fotografie, prosím, kontaktujte:
Lipno Ice Marathon |Adéla Černá | tel.: +420 736 769 592 | lim
Třetí ročník Lipno Ice Marathonu byl opět jedinečný
V předchozích dvou letech si závodníci měli možnost vyzkoušet dva různé typy tratě. Letošní rok je odměnil kombinací. Na své si tedy přišli nejen ti, které oslovila trasa závodu vedená po souši, ale i závodníci, kteří se těšili na běh po ledě. Pořadatelé totiž účastníky letošního ročníku vedli kombinovaným terénem. Běžci i freestyleři se tak museli potýkat nejen s trávou, bahnem, pískem, strništi, lesním podrostem, lučinami a oraništi, ale i se sněhem a ledem na zamrzlé ploše Lipna.
Poradit si s kombinovaným terénem nebylo tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo. Nejkritičtější byly přeběhy z ledu na pevninu a obráceně. „Led je při břehu v důsledku kolísání vodní hladiny velmi nestabilní a závodníci se mohli kdykoliv prolomit,“ popisuje stav některých úseků tratě Adéla Černá, ředitelka závodu. „Trasu závodu jsme však vedli tak, aby si účastnici užili pohybu na ledě co nejvíce, a zároveň nebyla ohrožena jejich bezpečnost. I z toho důvodu byli po celé trati rozmístěni záchranáři,“ doplnila Černá. Na zajištění bezpečnosti se podíleli vodní záchranáři z Českých Budějovic a hasiči z Černé v Pošumaví a Frymburku. Nechyběla ani tradiční vznášedla, která pořadatelé mají k dispozici pro případ rychlého transportu a zároveň jako dozor nad závodníky na ledové ploše. Tyto nevšední záchranné prostředky pořadatelé využívají každoročně, s nimi je zásah na ledové ploše podstatně snazší a rychlejší. „Přesto, že záchranáři nemuseli zasahovat, jsou při takovém podniku, kdy vysíláme běžce na relativně nestabilní led, opravdu potřeba a vážíme si spolupráce s nimi. Bezpečí závodníků je pro nás prioritou.“ Komentoval přítomnost záchranářů Petr Beneš pořadatel závodu.
„Letošní ročník se mi líbil nejvíce. Běžel jsem již předchozí dva – ten první, který byl vedený při břehu Lipna a dost jsem se při něm namočil, i druhý, který se běžel celý po ledě. Ten letošní, kombinovaný byl ale nejlepší. Bylo to pestré, střídání terénů i převýšení mi vyhovovalo, bylo to jiné než v předchozích dvou letech, ale za mě rozhodně nejkrásnější. Moc jsem si to užil.“ Komentoval trať závodu po té, co proběhl cílem, Jan Dolejš – devětašedesátiletý a tím i nejstarší účastník a opravdový matador Lipno Ice Marathonu. V cíli maratonu byl první Jan Francke z Jablonce nad Nisou. Triatlonista, ultramaratonec a čtvrtý nejlepší běžec v závodě Yukon Arctic Ultra 700+km si závod také pochvaloval. „Byla tu jedinečná atmosféra, přijela spousta kvalitních běžců a sportovců, cítil jsem se tu dobře a rád se sem vrátím, je to velmi nevšední závod.“
Celkově nejrychlejším na maratonské trati byl Ondřej Pína, startoval v kategorii Freestyle a pro první místo si dojel na kole. Hlavní cenu si tak pojistil a domů si odvážel zbrusu nové běžecké lyže a skutečný ledový pohár. „Organizátoři mi řekli, že je putovní, ať se o něj dobře starám a příští rok ho s sebou přivezu. Uvidíme. Dám ho do mrazáku a třeba vydrží, až za rok zase přijedu závodit. Rum z něj rozhodně chutná fantasticky!“ Komentoval se smíchem nevšední trofej celkový vítěz maratonu.
Autorem skutečného ledového poháru a tradičních ledových stupňů vítězů je sochař Jiří Genzer. Nevšední ledové stupně ještě doplnil několika ledovými sochami. Vítězný ceremoniál tak probíhal na opravdu kluzkých a zmrzlých ledových stupních vítězů, které k Lipno Ice Marathonu prostě patří. Druhý den je pro své medailisty využili i pořadatelé česko-rakouského mistrovství ledních jachet Mitropa Trophy, který se konal v kempu Jestřábí v Černé v Pošumaví přímo v místě startu Lipno Ice Marathonu. „Několik rozjížděk lední jachtaři absolvovali i v den závodu Lipno Ice Marathonu, a tak bylo v Černé v Pošumaví opravdu živo. Nouze nebyla o sportovní zážitky, uměleckou podívanou při tvorbě ledových soch i opravdové sportovní výkony,“ komentovala nabitý víkend v Černé starostka obce Irena Pekárková.
Závodu se účastnily i ženy, do maratonské trati se odhodlaly vydat pouze tři, nejrychlejší z nich byla Slavěna Albastová, a přesto, že i po doběhu měla stále dokonalý make-up a její dlouhé rozpuštěné vlasy přitahovaly pozornost, potvrdila náročnost celého závodu slovy: „Až takhle těžké jsem to tedy nečekala, ale byla to paráda, jsem spokojená!“
Lipno Ice Marathon je náročný závod. Je jediným v širší střední Evropě a na závodníky tu nečeká jen opravdová šumavská zima dosahující i minus dvacet stupňů pod nulou, ale i mlhy a specifický ledový terén. Letošní, již třetí ročník, potvrdil, že organizátoři jsou připraveni na všechny druhy počasí a závod připraví v kvalitě, kterou ocení milovníci zimního běhání i dalších zimních sportů. Ať už se koná na ledě, na souši nebo v kombinaci, vždy má co nabídnout a slovy ředitelky závodu: „kde jinde si můžete zasportovat na ledě pod dozorem záchranářů, a posunout své fyzické hranice než v Lipno Ice Marathonu? Tak trénujte, 4. ročník odstartuje již za 361 dní 9. února 2019!“ zve všechny milovníky pohybu Adéla Černá.
Pro více informací a fotografie, prosím, kontaktujte:
Lipno Ice Marathon |Adéla Černá | tel.: +420 736 769 592 | lim
Extrémní a unikátní Lipno Ice Marathon se letos opět poběží po ledu
Na ledu se letos poběží třetí ročník unikátního a extrémního závodu Lipno Ice Marathon. Podobných závodů se pořádá na světě jen několik a v širší střední Evropě nemá konkurenci. Poběží se na maratónské trati a na trati poloviční. Pro mladé sportovce je připravena 10 km trať. Na své si přijdou i freestyleři na bruslích či s kitem, předpověď totiž přeje tvorbě čistého ledu. Loni se závodu zúčastnilo 80 odvážlivců, kteří se rozhodli zdolat trať po svých, s pomocí psa nebo na kole, běžkách či s kitem. Oproti loňskému roku počet registrovaných maratonců stoupl dvojnásobně.
Díky teplotě, která v posledních dnech stabilně klesá pod bod mrazu a podle předpovědi se má držet podobně nízko, je jasné, že extrémní závod Lipno Ice Marathon se letos poběží na zamrzlé hladině lipenské přehrady. „Inspirací nám byl legendární Antarctic Ice Marathon, kde se sportovci potýkají nejen se vzdáleností, sněhem, ledem a opravdu tuhým mrazem, ale musí umět i přežít noc v této bílé divočině ve stanu. Zdejší příroda je překrásná a my se o ni chtěli podělit, spojit tu nádheru s něčím, co by bylo pro sportovce opravdu zajímavé, tak se zrodil Lipno Ice Marathon,“ popisuje vznik tohoto nevšedního závodu Petr Beneš předseda Yacht Klubu Jestřábí, jež závod organizuje.
Teploty na Lipně klesají i na dvacet stupňů pod bod mrazu, když padne pověstná lipenská mlha, závodníci se tak nepotýkají jen s extrémním chladem a ledovým terénem, ale i s neproniknutelnou bílou lipenskou tmou. Trať závodu letos rozhodně nebude stejná jako v předchozích dvou letech. „Zavede závodníky do malebných zátok a nabídne opět nové, nevšední pohledy na překrásnou zimní krajinu lipenské přehrady,“ uvádí Adéla Černá, ředitelka závodu, s tím, že závod tak hravě splní svou náročností fakt, že je extrémní.
V tuto chvíli je tedy jisté, že led bude, na některých místech však ne zcela stabilní, i proto je závod zajištěn vodními záchranáři z Českých Budějovic, dobrovolnými hasiči z Černé v Pošumaví a hasiči z Frymburku, kteří vstup na led za běžných podmínek nedoporučují. „Závod bude rozhodně jiný než v předchozích letech, led totiž nebude tak pevný, jako vloni a trasa bude kombinovaná. Že se závodníci mohou i namočit, s tím už zkrátka v Lipno Ice Marathonu musí počítat.“ Konstatuje s úsměvem Adéla Černá.
Pro nadšence zimních sportů je otevřená i kategorie freestyle, ve které může sportovec obout brusle, lyže, využít kite, kolo nebo i ledovou jachtu, zkrátka pohybovat se jak umí nejlépe. Nesmí však využívat žádný jiný pohon, než vlastní svaly nebo vítr, vybavení může i kombinovat
Vloni celá trať vedla po zamrzlém jezeře. Start byl v kempu Jestřábí v Černé v Pošumaví a otočka až v Lipně nad Vltavou. Na závodníky čekal náročný terén v podobě nerovného ledu, sněhu a ledových zmrazků. Někteří se do cíle dostali silou vůle a těsně po doběhu padli vyčerpáním. Nejinak tomu bude i letos, přesto, že trať i podmínky budou trochu jiné. Místo startu a cíle se samozřejmě nemění.
„Nejvíce nás potěší spokojené tváře závodníků. Bezvadné loni bylo, že konečně někdo přijal tuto arktickou výzvu naplno a několik účastníků kempovalo ve stanech. Nezastrašila je ani teplota až skoro mínus deset stupňů,“ chválil si Petr Beneš.
„Teď o jarních prázdninách je Lipensko jednou z nejvyhledávanějších destinací v zemi a tento zajímavý podnik vede od Černé v Pošumaví, přes Frymburk až po atrakcemi plné Lipno nad Vltavou. Závod spojuje nejenom region a závodníky, ale věřím, že také fandy sportu a návštěvníky, kteří přijdou závodníkům vytvořit důstojnou diváckou kulisu. Rozhodně to všem doporučujeme jako tip na výlet a hezky strávený den," zve na závod Irena Pekárková, starostka Černé v Pošumaví.
Dalšími lákadly, která si letos organizátoři pro diváky připravili, budou i vznášedla, předváděčka offroadových vozidel, ledový sochařský workshop nebo rakousko-české mistrovství v ledním jachtingu Mitropa Trophy 2018. Do Černé v Pošumaví se tak sjedou nejen sportovci, výtvarníci, ale i milovníci motosportů.
Pro více informací a fotografie, prosím, kontaktujte:
Lipno Ice Marathon |Adéla Černá | tel.: +420 736 769 592 | lim
3. ročník Lipno Ice Marathonu má 3 varianty trati
Vyladit formu na závod, obzvláště ten maratonský, je někdy alchymie a každý závodník má své metody a způsob tréninku. Jak se ale připravit na závod jakým je Lipno Ice Marathon obzvláště, když do posledních okamžiků není jisté, která varianta závodu se uskuteční?
S vývojem počasí se množí dotazy, zda bude letošní, již třetí ročník, Lipno Ice Marathonu probíhat na ledě nebo se bude konat, jako v prvním ročníku, na souši. Jde již v pořadí o třetí závod Lipno Ice Marathonu, a nedá se tedy vyloučit, že bude i tentokrát zcela originální a jedinečný, jako ty dva předchozí.
Led stále pokrývá prostor startu závodu kam, až oko dohlédne. Organizátoři bedlivě sledují vývoj počasí, a jelikož do startu už zbývá pouhých 10 dní, mají již připravené jednotlivé verze tratí letošního závodu. V jaké letos proběhne variantě? Poběží se po ledě, nebo bude trať vedená opět po březích jezera, jako tomu bylo v prvním ročníku? To jsou otázky, které doslova pálí snad každého přihlášeného závodníka. Jedno je letos jisté. Trať závodu rozhodně nebude stejná jako v předchozích dvou letech. Hladina Lipenské přehrady je totiž nebývale vysoko, a tak se běh přímo po březích dá na mnoha místech takřka vyloučit.
Kudy povede trasa třetího ročníku závodu, bude jisté až doslova pár dní před závodem, už nyní lze ale běžcům i freestylerům slíbit, že nebudou mít nouzi o nevšední pohledy na přehradu a lipenskou přírodu. O tom, kudy povede závod, se dá nyní s jistotou pouze spekulovat, organizátoři však již nyní mají připraveny tři alternativy tras a závod tak hravě splní svou náročností fakt, že je extrémní.
Nejočekávanější verze trasy je ta ledová – tedy vést závod v celé jeho kilometráži po ledové ploše. Takový je i každoroční cíl pořadatelů závodu. Když ale počasí nepřeje a led není dostatečně silný, aby unesl člověka, je nutné vést trasu v její alternativě – po břehu. Druhá verze trati tedy vyplývá z úplné absence ledu a je nutné ji umístit nejlépe přímo na břehy lipenské přehrady, jak tomu bylo již v prvním ročníku.
V tuto chvíli se led na Lipně ještě drží v zátokách. V nich je dokonce natolik pevný, že udrží člověka a je tedy možné se po něm pohybovat. Riziko prolomení však při nadměrné zátěži ledu vyloučit nelze, jelikož je v některých místech značně porézní. Proto se vyplatí, mít alespoň základní znalosti vlastností ledu a způsobů sebezáchrany při prolomení.
Vzdutí přehrady je v těchto dnech na hranici pod maximem, a proto je většina břehů, po kterých se běžel první ročník závodu, pod vodou, a tedy pěšky nedosažitelný. Třetí verze trati tak vychází z předpokladu absolutní kombinace terénů – led, příbřežní oblasti a nezpevněné cesty, případně i zpevněný terén. Jde přeci o extrémní zimní (nejen) běžecký závod, a proto je potřeba, být připraven na jakoukoliv variantu – jak ostatně radí i pořadatelé závodu. Jde o Lipno Ice Marathon, a tak musí být sportovci připraveni opravdu na všechno.
Pro více informací a fotografie, prosím, kontaktujte:
Lipno Ice Marathon |Adéla Černá | tel.: +420 736 769 592 | lim
3. ročník Lipno Ice Marathonu odstartuje už za 37 dní.
Jedinečný Lipno Ice Marathon v sobotu 10. 2.2018 opět odstartuje výstřel ze startovní pistole z rukou starostky obce Černá v Pošumaví Ireny Pekárkové. Obec Černá v Pošumaví je také hlavním partnerem celého závodu, bez její podpory by bylo jen velmi těžké závod realizovat.
Na jaké novinky se mohou závodníci těšit v tom letošním, již 3. ročníku?
„Připravujeme nové značení tratě. Jelikož Lipno je pověstné svou bílou tmou, je potřeba dát závodníkům šanci vidět alespoň rámcově body, které na trati nesmí míjet. Nově tak značení doplní nouzová světla, která budou v pravidelných intervalech červeně blikat. Závodníci by je tak neměli přehlédnout ani za té nejhustší lipenské mlhy.“ Informovala o novinkách Adéla Černá, ředitelka závodu.
Partneři závodu
„Dále máme výborné běžecké partnery – nově společnost Icebug runing, která se specializuje na prodej běžeckých bot s integrovanými hřeby – tedy ideální boty pro běh po zamrzlém lipenském jezeře. A také již tradičního – společnost Nessi sportswear. Sice obléká především ženy, ale není lepší dárek pro běžkyni, než elegantní běžecké oblečení, ve kterém při závodě bude jednoznačně vynikat? Tradiční slevu pro závodníky Lipno Ice Marathonu připravila i společnost Naled.cz, u níž mohou sportovci nakoupit nesmeky nejvyšší kvality. Tito partneři připravili slevy exkluzivně právě pro závodníky Lipno Ice Marathonu, zboží tak mohou nakupovat ještě před závodem a na nové vybavení si patřičně zvyknout. Běžet po ledu totiž není žádná legrace,“ uvedla Černá.
Pitný režim závodníkům zajišťuje již tradičně Šumavský Pramen, voda křišťálově čistá, lahodná a především místní. V místě startu nebude chybět i prezentace dalšího partnera závodu – společnosti CB Auto, která představí vozy do extrémních podmínek. Mediálním partnerem třetího ročníku závodu je opět rádio Kiss Jižní Čechy. Veškeré zázemí, ubytování a služby, bez kterých by se tento závod nemohl uskutečnit, plně poskytuje kemp Jestřábí. Start, cíl a veškeré zázemí pro závodníky je tak umístěno v chráněné zóně, kde mohou zaparkovat, po závodě se osprchovat a schovat se před nepřízní počasí v teple s možností se napít a najíst. Místo je jedinečné i svou polohou u vody a překrásným okolím. Zkrátka kompletní komfort.
Atrakce pro diváky
Na co se mohou těšit nejen sportovci, ale především diváci, bude ledový workshop – sochání ledových soch přímo v místě startu. V druhém ročníku byli vítězové závodu dekorování na jedinečných ledových stupních vítězů, jejichž autorem byl sochař Jiří Genzer. Cílem je opět připravit závodníkům nevšední ledový ceremoniál.
Vznášedla a bezpečnost závodu
Chybět nebudou letos ani vznášedla. Ta jsou spojena především se zdravotně-bezpečnostním zajištěním závodu. To má závod opravdu nevšední a velmi pečlivě připravené. Na případné záchraně závodníků se podílí několik složek. Vodní záchranáři, hasiči a celá řada sportovců – dobrovolníků, připravených závodníkům v případě nouze nebo nebezpečí pomoci. Celá akce by se bez dobrovolníků uspořádat prostě nemohla, a proto organizátoři vítají kohokoliv, kdo si chce vyzkoušet realizaci takového závodu doslova na vlastní kůži.
Závod odstartuje již za 37 dní a už nyní se kapacita příjemně plní. Závodníci se mohou těšit na tradiční dárek ke startovnému – funkční čepici a letos dokonce v designu, který si sami vybrali.
Lipno je pod ledem
Lipno pokryl led již před několika týdny a realizační tým závodu má za sebou již pár tréninků. Na takový závod se musí připravit i pořadatelé. Pohyb po ledu není jednoduchý a netrénovaný jedinec by při přípravě takového mýtinku bez předchozího tréninku jen těžko vydržel. Příprava tratě, občerstvení, zázemí pro sportovce, bezpečnosti celého závodu, veškerých služeb i ubytování je náročné a proto organizátoři již nyní pracují na plné obrátky.
Bude závod na ledu?
Zda bude letos závod probíhat na ledu nebo v jeho alternativě – po souši, není jasné takřka do posledních dní před samotným závodem, i proto je příprava takové sportovní akce doslova adrenalinovým zážitkem. Zkušenosti má realizační tým s oběma variantami. První ročník závodu si běžci prožili na extrémně těžkém povrchu – na březích Lipenské přehrady. Ten druhý ročník už celý absolvovali po ledu. Která varianta byla náročnější a pro sportovce zajímavější? Na to se názory různí, nicméně jeden společný tu je – závod si opravdu užili všichni. Společným jmenovatelem hodnocení závodu byl názor: „Něco takového jsem ještě nezažil, určitě se vrátím, ať už to bude led, nebo souš. Takový závod u nás rozhodně nemá obdoby. Je nevšední.“ Tak komentoval závod jeden z účastníků obou ročníků.
Výjimečný mezinárodní závod
Tento mezinárodní závod je od svého prvopočátku opravdu výjimečný, jde o jediný ledový maraton ve střední Evropě a není určen jen českým běžcům. Že je opravdu výjimečný potvrzuje i fakt, že opravdu má mezinárodní účast. Nejen, že se ho pravidelně účastní i rakouští a němečtí běžci, na trať se vloni vydali i Slováci, Maďar, Ukrajinka, Brit a Američan.
„Buďte vidět, dobře se obujte a připravujte se na závod. Vystartujeme již za 37 dní!“ Vzkazuje Adéla Černá.
Pro více informací a fotografie, prosím, kontaktujte:
Lipno Ice Marathon |Adéla Černá | tel.: +420 736 769 592 | lim
Extrémní Lipno Ice Marathon poprvé na ledu. Nejlepší běžec zdolal trať přesně za tři hodiny.
Druhý ročník extrémního závodu přilákal bezmála 80 odvážlivců, kteří se rozhodli zdolat trať po svých, s pomocí psa nebo na kole, běžkách či s kitem. Běželo se na distancích maratónské a polovičního maratónu. Podobných závodů se pořádá na světě jen několik a v širší střední Evropě je naprosto unikátní.
Led byl opravdu vydatný, počasí přálo.
Zamrzlé Lipno připravilo velmi zajímavý a náročný terén pro všechny zúčastněné. Ačkoliv se slunce neukázalo, počasí bylo k závodníkům milosrdné a pověstná mlha, či bloudění nenastalo. Ale i na toto byli organizátoři připraveni díky velmi preciznímu zajištění a dozoru místní Vodní záchranné služby ČČK, rakouských záchranářů a hasičů z Černé v Pošumaví a Frymburka. Led byl velmi silný a stabilní, a proto proboření nebylo takřka nepravděpodobné.
Celá trať vedla po zamrzlém jezeře. Start byl kempu Jestřábí v Černé v Pošumaví a otočka byla až v Lipně nad Vltavou. Na závodníky čekal náročný terén v podobě nerovného ledu, sněhu a ledových zmrazků. Později doběhnuvší v posledních kilometrech potrápil protivítr. Někteří se do cíle dostali silou vůle a těsně po doběhu padli vyčerpáním, ale s radostí ve tváři.
Vítězové
Na maratónské trati zvítězil v čase jen vteřinu přes tři hodiny Jan Vitásek. Loňský absolutní vítěz Martin Gabla s vítězem prohrál o více než 8 minut. Celkově byl druhým nejrychlejším běžcem. Suverénně vyhrál ve své kategorii 40+. Nejrychlejší žena Rumunka Simona Pirva zdolala trať za 4:24. Vítězi na půlmaratónských vzdálenostech byl Němec Wolfgang Zöchbauer-Pröll a Helena Šebestová na běžkách v kategorii freestyle, nejrychlejší běžkyní pak byla Rakušanka Sigrid Herndler. Celkem bylo na startu sedm národností. Z největší vzdálenosti přiletěl Vladimír Riedl z Philadelphie v USA, ten doběhl v druhém nejlepším maratonském čase v kategorii muži 40+.
Absolutně nejrychlejším byl v čase 2:20 František Valeš na kole. Za zmínku určitě stojí i výkon 56letého Jana Vorla z Krumlova, který trať zdolal na běžkách, a to v absolutně třetím nejlepším čase a jen 8 minut za vítězným cyklistou. Poklonu zaslouží i čtyři ženy, které pokořily náročnou mrazivou maratónskou výzvu.
Vítězný maratónský běžec Jan Vitásek zhodnotil závod takto: „Trať byla poměrně rychlá a tomu odpovídá i čas. Běželo se mi velmi dobře a netradiční závod mě nadchnul.“
Adéla Černá, ředitelka závodu, si pochvalovala nasazení všech zúčastněných: „Konečně jsme se dočkali a díky nádherné mrazivé zimě se mohla celá trať absolvovat na ledu. Závod vznikl z našeho nadšení a všech lidí okolo co se na něm podílí. Bez obětavé práce našich dobrovolníků by nebylo možné závod realizovat. Proto nás nejvíce potěší spokojené tváře závodníků. Bezvadné bylo, že konečně někdo přijal tuto arktickou výzvu naplno a několik účastníků kempovalo ve stanech. Nezastrašila je ani teplota až skoro mínus deset stupňů.“
Opravdu ledové stupně vítězů
O vskutku originální stupně vítězů, vyrobené přímo z ledových bloků vytěžených z Lipna se postaral sochař Jiří Genzer.
Celý závod byl pod dohledem členů Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov, rakouské vodní záchranné služby a sborů dobrovolných hasičů Černé v Pošumaví a Frymburka, nechyběli ani sportovci z Lipna nad Vltavou pod vedením Zdeňka Zídka a Václava Chalupy. Pro případ záchrany byla po celou dobu na trati i dvě vznášedla, čtyřkolka, obojživelná šestikolka a další vybavení. Naštěstí se celý závod obešel bez zásahu záchranářů.
Pro více informací a fotografie, prosím, kontaktujte:
maXmedia, s. r. o. |Kryštof Šabacký | tel.: +420 604 691 147 | krystof
Lipno Ice Marathon |Adéla Černá | tel.: +420 736 769 592 | lim
Lipno Ice Marathon startuje za 11 dní. Na závodníky čeká zamrzlé Lipno.
Dva týdny zbývají do startu druhého ročníku jedinečného závodu Lipno Ice Marathonu. Letošní ročník nabídne výborné podmínky, led má tloušťku kolem 20 cm a je pokrytý slabou vrstvou sněhu. Kromě běžeckých bot se tak závodníci mohou na trať vypravit i na běžkách, kole nebo třeba s kitem.
Loňskému prvnímu ročníku Lipno Ice Marathonu počasí příliš nepřálo a ledová plocha před závodem roztála. Díky tomu ale bylo možné vyzkoušet alternativní trasu po břehu, která nabídla běžecký extrém přes kameny, vodu, písek, bahno a sníh. V letošním roce jsou podmínky mnohem příznivější a už od prosince probíhají na zamrzlé ploše lipenské přehrady tréninky jak běžců, tak freestylerů na bruslích, běžkách, ledových jachtách nebo kitech.
Adéla Černá, ředitelka závodu, slibovala pro letošní ročník ledovou trať a její prognóza se zatím plní, k závodu na ledu dodává: „Závodníci se mají na co těšit, podmínky jsou ideální a závod letos bude ledově náročný, i proto jsme letos opět svolali velký tým záchranářů, který se bude starat o bezpečnost závodu. Led je sice stabilní, ale v případě nehody je potřeba jednat rychle, nikdo nechce na ledové ploše v případě nouze zůstat sám.“
Trasa závodu vede napříč zamrzlým Lipnem. V případě maratonu poběží závodníci z Černé v Pošumaví až do obce Lipno nad Vltavou, kde se trať půlí a vrací zpět do místa startu v kempu Jestřábí. Obdobně je na tom i půlmaraton (22 km), který se půlí u Lojzových Pasek, Young guns maraton (10 km) má svou otočku v lokalitě, kde sídlí vodní záchranáři – v Dolní Vltavici.
Bojíte se běhu? Vsaďte na freestyle!
Hlavní kategorií závodu je samozřejmě běh. Díky letošnímu počasí je ale skvělá možnost zapojit se i v kategorii freestyle na všech vzdálenostech – maraton, půlmaraton i Young guns maraton. Momentálně jsou podmínky ideální třeba pro běžkaře, kitery a cyklisty. V rámci freestyle ale můžete vsadit i na brusle nebo ledovou jachtu.
Aktuální stav trati testoval zkušený maratonec
Stále ještě váháte s přihláškou? Nezdá se vám led dost silný nebo se bojíte běhu po ledu či maratonské vzdálenosti? Trať závodu otestoval v sobotu 21. 1. 2017 Zdeněk Adam, zkušený maratonec a účastník extrémních zimních závodů. S trochou sněhu, ledu a vody si umí poradit, a tak se vydal na trénink v prostoru tratě letošního Lipno Ice Marathonu. „Proběhl jsem celou trať, v sobotu první půlku: Černá v Pošumaví – Lojzovy paseky, v neděli Lipno - Lojzovy paseky. První část tratě čili půlmaraton, mi přišla těžší a pomalejší. Druhá část tratě je naopak velmi pěkná, rovná a rychlejší. 5 až 10 cm prašanu a od Frymburku dále potkáte i upravené stopy pro běžky (na klasiku) a řadu udržovaných oválů pro bruslaře. Led byl i na upravených tratích hodně hrbolatý, vhodný spíš na nesmeky či hřeby než brusle. Ledu je všude dost, cca 20 – 30 cm, není se čeho obávat.“ Zdeněk Adam dodává, že pokud připadne sníh, bude to závod pomalejší, pokud ubyde, určitě se budou běžcům hodit nesmeky/hřeby. „Každopádně to bude super závod, těším se!“
Bezpečnost na prvním místě
Organizátoři ve svých přípravách myslí hlavně na bezpečnost všech účastníků závodu. Tloušťku ledu pravidelně kontrolují po celé délce trati. Dle současných prognóz by se do závodu neměla kvalita ledu nijak výrazně měnit. Na bezpečnost závodníků během akce budou dohlížet záchranáři Vodní záchranné služby ČČK, JSDH Černá v Pošumaví, JSDH Frymburk a dobrovolníci pod vedením Zdeňka Zídka a Vaška Chalupy.
Registrace až do poslední chvíle
Patříte k těm, co se rozhodují na poslední chvíli, podle toho, jak dobře se vyspí, nebo čekáte na počasí? I pro vás je možnost se zapojit do jedinečného závodu na sněhu a ledu. Registrovat se můžete on-line nebo přímo na místě v prostorech Blue Point – Kemp Jestřábí I. v den závodu v sobotu 11. 2. 2017 do 9:30.
Přijďte podpořit závodníky!
Lipno Ice Marathon se koná v sobotu 11. února 2017. I pokud nepatříte mezi závodníky, můžete si užít zimní den na čerstvém vzduchu. Udělejte si výlet, vyrazte podpořit sportovce a sledovat, jak si poradí s tratí i počasím. Krásné okolí lipenské přehrady i napínavý souboj běžců a freestylerů určitě budou stát za to. Nouze o zábavu nebude ani v prostoru startu. Pro děti je připravena stavba ledového království pod vedením opravdového ledového sochaře a dospělí si budou moci vyzkoušet sportovní vybavení od partnera závodu. K vidění letos budou i jízdy vznášedel.
Pro více informací a fotografie, prosím, kontaktujte:
maXmedia, s. r. o. |Kryštof Šabacký | tel.: +420 604 691 147 | krystof
Lipno Ice Marathon |Adéla Černá | tel.: +420 736 769 592 | lim
Do startu závodu zbývá necelý měsíc
Extrémní závod na sněhu a ledu pro ty, kteří chtějí prověřit sami sebe v těch nejtěžších podmínkách. Letos opravdu na ledu. Už během prosince probíhaly na zamrzlém Lipně první tréninky. Organizátoři závodu spolu s dalšími sportovci testovali vlastnosti ledu, povětrnostní podmínky i svou kondici. Nedávno přibyla i sněhová pokrývka a meteorologové opět slibují silné mrazy. Vrstva ledu na ploše by tak měla ještě zesílit.
Led je na Lipně již od prosince
Lipno se pokrylo ledem již na začátku prosince a první bruslaři vyrazili na dokonalou ledovou plochu 7. prosince. Tloušťka ledu se přiblížila k 10 cm – hranici pro bezpečný pohyb osob a následující dny začaly trénovat i lední jachty, které svištěly po perfektním ledu neuvěřitelnou rychlostí.
V průběhu prosince se nad lipenskou přehradou vystřídaly nejrůznější povětrnostní podmínky a sportovci se na led vydávali za každého počasí.
V místě startu je led souvislý a zasněžený
Nadcházející mrazivé dny by opět měly posílit ledovou vrstvu. Díky napadané vrstvě sněhu se na hladinu Lipna vydali i běžkaři.
Adéla Černá, ředitelka závodu, k tomu dodává: „Lipno je v místě startu zamrzlé dostatečně, v různých bodech tratě se provádí měření síly ledu a nyní je na něm i vrstva sněhu, takže si tréninky užívají i běžci a běžkaři. Podmínky jsou nyní výborné i pro snowkiting. Bruslaři a lední jachtaři teď ale mají podmínky pro trénink poněkud těžší.“
Registrujte se včas
Do druhého ročníku Lipno Ice Marathonu se můžete přihlásit elektronicky do 8. února nebo případně osobně v místě prezentace závodu. Pokud si netroufáte na maratonskou vzdálenost, máte možnost závodit i na poloviční trati půlmaratonu (22 km).
Pro mladé sportovce do 17 let je přichystán Young guns marathon o délce 10 km. Trať můžete absolvovat několika způsoby – běh nebo freestyle (brusle, běžecké lyže, kolo, kite, ledová jachta, kombinace).
Přijďte podpořit závodníky!
Lipno Ice Marathon se koná v sobotu 11. února 2017. I pokud nepatříte mezi závodníky, můžete si užít zimní den na čerstvém vzduchu a i pro děti bude připravena spousta zábavy. Udělejte si výlet, přijeďte podpořit sportovce a sledovat, jak si poradí s tratí i počasím. Krásné okolí lipenské přehrady i napínavý souboj běžců a freestylerů určitě budou stát za to.
Pro více informací a fotografie, prosím, kontaktujte:
maXmedia, s. r. o. |Kryštof Šabacký | tel.: +420 604 691 147 | krystof
Lipno Ice Marathon |Adéla Černá | tel.: +420 736 769 592 | lim
Druhý ročník jedinečného Lipno Ice Marathonu - 11. února 2017
Extrémní závod na sněhu a ledu pro ty, kteří chtějí prověřit sami sebe v těch nejtěžších podmínkách. Teplota vzduchu klesá až na -20 °C, nadmořská výška v místě konání závodu je
729 metrů nad mořem a nezpevněný terén tvoří led a sníh, případně bahno, písek, voda a kameny. Takový je Lipno Ice Marathon, jehož 2. ročník se bude konat 11. února 2017 v kempu Jestřábí v Černé v Pošumaví.
Lipno Ice Marathon je výjimečný. Nestačí jen umět běhat a vydržet tradiční maratonskou vzdálenost 42,195 km. V závislosti na povětrnostních podmínkách musí obojí závodníci zvládnout i v těch nejtřeskutějších českých mrazech na sněhu a ledu, nebo po souši v bahně, písku, vodě, přes kameny, potoky a mokřady. Součástí celého podniku je i půlmaraton dlouhý 22 km a 10 kilometrová vzdálenost určená pro mladé sportovce.
Letos snad konečně na ledu
Adéla Černá, ředitelka závodu říká: „Loni jsme si zkusili závod bez ledu a podařilo se najít trať, která opravdu prověřila každého. Letos věříme, že konečně poběžíme po ledu, a i neběžci s jakýmkoliv vybavením – brusle, lyže, kite, kolo, jachta si také zazávodí ve své kategorii freestyle.“
Trasa závodu povede napříč zamrzlým Lipnem. V případě maratonu poběží závodníci z Černé v Pošumaví až do obce Lipno nad Vltavou, kde se trať půlí a vrací zpět do místa startu v kempu Jestřábí. Obdobně je na tom i půlmaraton, který se půlí u Lojzových Pasek, Young guns maraton má svou otočku v lokalitě, kde sídlí vodní záchranáři – v Dolní Vltavici. V případě, že by led nebyl stabilní, mají organizátoři připravenou náhradní, bezpečnou, ale zároveň velmi náročnou variantu, která se běžela v rámci prvního ročníku.
První ročník nabídl běžecký extrém
První ročník v únoru 2016 se kvůli extrémně teplému počasí běžel po souši, ale přesto či právě proto nabídl opravdový běžecký extrém. Lipenská přehrada nebyla zamrzlá, a tak celá trasa vedla po břehu. Vzhledem ke zvedající se hladině musela být trať třikrát přeznačena. Adéla Černá, ředitelka závodu k tomu dodává: „Vodní hladina se zvedla až o 90 cm, takže nám prakticky zmizely pláže, na kterých byl závod původně vyznačen. Tím se terén stal ještě náročnějším.“
Závodníky prověřila především maratónská vzdálenost, kde se museli popasovat s velmi náročným terénem. Nástrahami bylo bahno, sníh, písek, voda, kameny, potoky a mokřady. Mnoho závodníků okusilo ledovou vodu nejenom na ve svých botách, ale byli i tací, co celý závod, ač bylo okolo nuly, absolvovali bosi. Vítězem se stal Martin Gabla, který k závodu poznamenal: „Scénérie závodu je naprosto jedinečná a pohledy na Lipno neopakovatelné. Závod byl svým sice rovným, ale náročným terénem poměrně „syrový“. Dokonce jsem se několikrát občerstvoval přímo z Lipna.“ Závod absolvovali také dva borci na kole v kategorii freestyle (zdolání trati s jakýmkoliv prostředkem). Kolo ovšem nebylo výhrou, a tak i výsledný čas jediného dokonšivšího byl horší než nejlepší běžecké.
Nebojte se freestylu!
Hlavní kategorií je již zmíněný běh, další variantou – pokud počasí dovolí – je disciplína Freestyle, která zahrnuje brusle, běžecké lyže, kite, ledovou jachtu a kolo. Závodník si může vybrat jeden prostředek nebo je libovolně kombinovat. V disciplíně Freestyle si vybere každý, kdo má rád jakýkoliv aktivní pohyb na ledě.
Tenhle závod není pro bábovky
Lipno Ice Marathon je výbornou přípravou na jedinečný světový závod Antarctic Ice Marathon. Nyní máte příležitost se na tak náročný závod připravit v domácích podmínkách, které rozhodně nebudou šetřit vás, ale naopak vaši peněženku. Tradiční součástí těchto zimních podniků je totiž i schopnost přežít v ledových podmínkách a v ceně startovného je zahrnuto i ubytování ve vlastním stanu přímo v lokalitě závodu. Spaní ve stanu na sněhu je samozřejmě dobrovolné a závodník ho nemusí využít, je to však součást závodu především pro ty, kteří to myslí opravdu vážně!
Startovné
Startovné Lipno Ice Marathonu zahrnuje nejen start a ubytování, ale i občerstvení v průběhu závodu, závěrečný vítězný ceremoniál, doprovodný program a překvapení pro každého účastníka. Cena startovného pro maraton i půlmaraton je do konce roku 990,- Kč. Za Young guns maraton závodníci zaplatí 600,- Kč. Kdo si však pohlídá promo nabídky v rámci spřátelených závodů, akcí partnerů apod., může na startovném velmi ušetřit. Stačí jen sledovat web a Facebook.
Pro více informací a fotografie, prosím, kontaktujte:
maXmedia, s. r. o. |Kryštof Šabacký | tel.: +420 604 691 147 | krystof
Lipno Ice Marathon |Adéla Černá | tel.: +420 736 769 592 | lim
Lipno Ice Marathon se běžel po souši, přesto nabídl opravdový běžecký extrém
Závodníky prověřila především maratónská vzdálenost, kde se závodníci museli popasovat s velmi náročným terénem. Nástrahami bylo bahno, sníh, písek, voda, kameny, potoky a mokřady. Ty během opravdu „výživných“ 8 kilometrů prověřili závodníky na maratónské trati. Závod probíhal za krásného bezvětrného počasí s teplotami okolo bodu mrazu. Přesto mnoho závodníků okusilo teplotu vody prakticky celým tělem.
Organizátoři bohužel nemohli kvůli počasí nabídnout trasu po zamrzlém Lipně, a tak celá trasa vedla po břehu Lipenské přehrady. Vzhledem k zvedající se hladině musela být trať třikrát přeznačena. Adéla Černá, ředitelka závodu k tomu říká: „Vodní hladina se zvedla až o 150 cm, takže nám prakticky zmizely pláže, na kterých byl závod původně vyznačen. Tím se terén stal ještě náročnějším.“ Start závodu byl v Černé v Pošumaví. Půlmaraton měl otočku v Lukavické zátoce, maraton v Hrušticích.
Absolutním vítězem se stal Martin Gabla v čase 3:39. Čas napovídá o náročném terénu. Martin Gabla k závodu poznamenal: „Scénérie závodu je naprosto jedinečná a pohledy na Lipno neopakovatelné. Závod byl svým sice rovným, ale náročným terénem poměrně „syrový“. Dokonce jsem se několikrát občerstvoval přímo z Lipna.“
Maratónské trati se nezalekla také jediná žena Renata Horáková, které parťáka na trati dělal nejstarší účastník Jan Dolejš s ročníkem narození 1949. Závodu se zúčastnili také dva borci – Tomáš Zahálka a Lukáš Findeis, kteří absolvovali celý závod bosí. Tomáš Zahálka říkal, že sice takový extrémní maraton ještě na boso neabsolvoval, ale prý se to „dalo“. Závod absolvovali také dva borci na kole v kategorii freestyle (zdolání trati s jakýmkoliv prostředkem). Kolo ovšem nebylo výhrou, a tak i výsledný čas jediného dokončivšího byl horší než nejlepší běžecké.
Pro více informací a fotografie, prosím, kontaktujte:
maXmedia, s. r. o. |Kryštof Šabacký | tel.: +420 604 691 147 | krystof
Lipno Ice Marathon |Adéla Černá | tel.: +420 736 769 592 | lim
Z extrému do extrému, Lipno Ice Marathon se poběží po souši
Přesto, že organizátoři až do poslední chvíle věřili, že vodní hladinu lipenské přehrady pokryje led, noc ze soboty 30. ledna na neděli 31. ledna rozhodla. Vítr, který dosahoval v nárazech až 22 m/s dokázal zdevastovat i zbytky ledové pokrývky.
„Pokud by nepřišel tak silný vítr a následovalo ochlazení, které mělo nastat koncem týdne, stále bychom byli přesvědčeni, že závod se uskuteční na ledě. Bohužel nám počasí letos skutečně nepřeje, a tak jsme z bezpečnostních důvodů začali realizovat alternativní trasu, tu závodníci absolvují po souši.“ Vyjádřila se k současné situaci Adéla Černá, ředitelka závodu.
Lipno Ice Marathon - jedinečný podnik, který v České republice nemá obdoby, tak svou veskrze ledovou trať zřejmě uzří až v roce 2017. I tak ale má závodníkům co nabídnout. Od samého počátku se jedná především o extrémní závod v maratonské vzdálenosti, není to tedy klasický maraton, případně půlmaraton. Je to závod určený pro vytrvalé závodníky, kteří rádi překonávají výzvy. Letos se mělo jednat o výzvu ledovou, ale vzhledem k počasí se trať přesouvá na souš.
„Naším cílem je vést trať celého závodu co nejblíže břehu Lipna. Chceme tím docílit nejen minimálního převýšení, ale zároveň zachovat i extrémnost celého závodu. Od prvopočátku jsme avizovali, že i když nebude led, závod se uskuteční a bude i tak pekelně náročný. To, si myslím, opravdu dodržíme a závodníci si sáhnou na dno svých sil.“ Komentuje alternativní trať Černá.
Závodníky tak čeká nejen krásný výhled na zimní vodní hladinu lipenské přehradní nádrže, ale i opravdu náročný terén. Trať je opravdu pestrá. Povrch je nezpevněný, místy kamenitý, jinde zase spíše písčitý. Jsou i lokality, kde na závodníky čeká pravá lipenská příroda v podobě rákosových okrsků, rašelinišť a podmáčených oblastí, kde ústí přítoky přehrady.
Půjde tedy o extrémní běžecký závod, na své si ale přijdou i freestyleři – kteří mohou stále startovat s využitím horského kola. „Slibovali jsme extrém a ten dodržíme. Závodníci, kteří měli z ledové plochy obavy, tak mohou v klidu vydechnout. Čeká je náročná trať, prolomit by se na ledu ale neměli.“ Slibuje ředitelka závodu.
Co nejpřesnější podobu tratě zveřejní organizátoři během prvního únorového týdne, již teď ale vzkazují všem registrovaným závodníkům, že pro ně mají připraven velký dárek pro další Lipno Ice Marathon. „Kdo absolvuje náš letošní „suchý“ ročník, může se těšit na 50% slevu na startovném v roce 2017. Vážíme si jejich odhodlání, a také důvěry v nás vloženou, a proto je chceme ocenit,“ vzkazuje registrovaným závodníkům Černá.
Pro více informací a fotografie, prosím, kontaktujte:
maXmedia, s. r. o. |Marek Jeřábek| tel.: +420 604 691 147 | marek
Lipno Ice Marathon |Adéla Černá | tel.: +420 736 769 592 | lim
O víkendu 23. - 24. ledna se Lipno konečně pokrylo souvislou vrstvou ledu bezpečnou pro pohyb osob. Organizátoři tohoto závodu spolu s dobrovolníky a dalšími sportovci vyrazili na led vyzkoušet jeho vlastnosti a svou fyzičku. „Víkend byl krásně ledový, otestovali jsme trať a parádně si zasportovali,“ chválí si mrazivé počasí ředitelka závodu Adéla Černá.
„V pátek krátce po poledni jsme již netrpělivě podupávali na břehu a čekali na výsledek měření, abychom si byli jisti, že na led můžeme bezpečně vstoupit. Už ve čtvrtek nám ale bylo jasné, že pokud se nízké teploty udrží (přes noc bylo až -21,5°C) užijeme si nádherný led již o víkendu,“ popisuje svou páteční nedočkavost Černá.
Během odpoledne organizátoři závodu vstupovali na led již s klidným svědomím, jelikož tloušťka ledu se blížila oněm hraničním 10 cm bezpečným pro pohyb osob. Led je aktuálně pokrytý vrstvou sněhu, ale jeho kvalita je v místě startu v kempu Jestřábí prvotřídní.
Je tmavý, silný, bez puklin a bublin.
V sobotu se na ledové ploše konal dokonce první závod ledových jachet a podmínky si jachtaři nemohli vynachválit. Do tréninku se zapojili i vyznavači kitingu, kteří budou startovat v kategorii Freestyle. Možnosti zaběhat si na ledě využilo i několik atletů.
„Terén jsme zmapovali až do místa otočky půlmaratonu – k Lojzovým Pasekám. Led je souvislý, hladký a pevný,“ komentoval stav tratě jeden z hlavních organizátorů tohoto jedinečného ledového podniku. „V neděli jsme obuli ještě nordické brusle a zkusili trať projet znova. Jedním slovem paráda, zkrátka přijeďte a zatrénujte si s námi. Rozjet se po tak velké ledové ploše naprosto bez omezení nebo běžet v místech, kam se sotva dostanete i v létě,
to je paráda. Něco podobného jinde nezažijete,“ zve na tréninky na ledu ředitelka závodu.
Bohatý doprovodný program pro celou rodinu
Pokud nepatříte zrovna mezi maratonské běžce, nevadí, organizátoři závodu mysleli i na fanoušky a rodiny všech závodících sportovců a vyznavačů ledových aktivit. V den závodu je pro ně připraven bohatý doprovodný program. Ptáte-li se, zda bude taková sobota atraktivní i pro vaše ratolesti, pak věřte, že rozhodně ano. I na ty nejmenší se tým Lipno Ice Marathonu připravil a má jim co nabídnout. Pozorovat běžce a freestylery, jak si poradí s tratí, bude rozhodně zajímavé, a i kdybyste nechtěli strávit celý den u jezera, výlet se Vám rozhodně vyplatí. Šumavská příroda a čerstvý vzduch mají rozhodně blahodárný vliv na zdraví.
Netroufáte si na maratonskou nebo půlmaratonskou vzdálenost, ale rádi byste si vyzkoušeli běh po ledě? „Přijeďte a vyzkoušejte si běh po zamrzlé vodní hladině. Na pláži Windy Point, kde bude probíhat doprovodný program závodu, si budete moci vyzkoušet nejen to,
ale i spoustu dalších ledových aktivit,“ láká i ty poslední váhavce Černá.
Pro více informací a fotografie, prosím, kontaktujte:
maXmedia, s. r. o. |Marek Jeřábek| tel.: +420 604 691 147 | marek
Lipno Ice Marathon |Adéla Černá | tel.: +420 736 769 592 | lim
První a jedinečný LIPNO ICE MARATHON – 13. února 2016
Extrémní závod na sněhu a ledu pro ty, kteří chtějí prověřit sami sebe v těch nejtěžších podmínkách. Teplota vzduchu klesá až na -20°C, nadmořská výška v místě konání závodu je 729 metrů nad mořem a nezpevněný terén tvoří led a sníh. Takový je Lipno Ice Marathon, jehož 1. ročník se bude konat 13. února 2016 v kempu Jestřábí v Černé v Pošumaví.
Lipno Ice Marathon je výjimečný. Nestačí jen umět běhat a vydržet tradiční maratonskou vzdálenost 42,195 km, obojí musí závodníci zvládnout i v těch nejtřeskutějších českých mrazech na sněhu a ledu. Součástí celého podniku je i půlmaraton dlouhý 22 km a 10 kilometrová vzdálenost určená pro mladé sportovce.
Trasa závodu povede napříč zamrzlým Lipnem. V případě té nejdelší poběží závodníci z Černé v Pošumaví až do obce Lipno nad Vltavou, kde se trať půlí a vrací zpět do místa startu v kempu Jestřábí. Obdobně je na tom i půlmaraton a Young guns maraton, který má svou otočku v lokalitě, kde sídlí vodní záchranáři – v Dolní Vltavici. V případě, že by led nebyl stabilní, mají organizátoři připravenou náhradní, bezpečnou a zároveň náročnou variantu.
Hlavní kategorií je již zmíněný běh, další variantou – pokud počasí dovolí – je disciplína Freestyle, který zahrnuje brusle, běžecké lyže, kite, ledovou jachtu a kolo. Závodník si může vybrat jeden prostředek nebo je libovolně kombinovat. V disciplíně Freestyle si vybere každý, kdo má rád jakýkoliv aktivní pohyb na ledě.
Nabízí se otázka, zda organizátoři závodu pomysleli i na bezpečnost závodníků. „Po celé trati budou rozmístěny hlídky záchranářů, které budou bdít nad bezpečím všech sportovců. Většinu z nich budou tvořit vodní záchranáři z Dolní Vltavice pod vedením svého velitele Milana Bukáčka. Jsou to již ostřílení profesionálové, se záchranou na ledu mají své mnohaleté zkušenosti.“ říká ředitelka závodu Adéla Černá. Ani pořadatel nepatří v tomto odvětví mezi nováčky. Yacht klub Jestřábí se totiž v roce 2015 stal hostícím klubem pro Mistrovství Evropy v lodní třídě Tornado. S velkými podniky tak má jednoznačně ty nejlepší zkušenosti.
Lipno Ice Marathon je výbornou přípravou na jedinečný světový závod Antarctic Ice Marathon. Nyní máte příležitost se na tak náročný závod nachystat v domácích podmínkách, které rozhodně nebudou šetřit vás, ale naopak vaši peněženku. Tradiční součástí těchto zimních podniků je totiž
i schopnost přežít v ledových podmínkách a v ceně startovného je zahrnuto i ubytování ve vlastním stanu přímo v lokalitě závodu. Spaní ve stanu na sněhu je samozřejmě dobrovolné a závodník ho nemusí využít, je to však součást závodu především pro ty, kteří to myslí opravdu vážně!
Startovné Lipno Ice Marathonu zahrnuje nejen start a ubytování, ale i občerstvení v průběhu závodu, závěrečný vítězný ceremoniál, doprovodný program a překvapení pro každého účastníka. Cena startovného pro maraton i půlmaraton je 1200,- Kč. Za Young guns maraton závodníci zaplatí polovinu. Kdo si však pohlídá promo nabídky, může na startovném velmi ušetřit. Maximální počet závodníků, kteří se mohou do závodu přihlásit, je stanoven na 800. „Z důvodu zajištění bezpečnosti jsme museli určit tento limit, proto by závodníci neměli s přihlášením váhat. Volná místa kvapem ubývají, byla by škoda, nechat si ujít tuto jedinečnou, a v Čechách bezesporu ojedinělou, sportovní událost,“ vysvětlují početní kvótu pořadatelé závodu.
„Pro diváky, fanoušky a rodiny všech startujících je na pláži Windy Point připraveno spoustu zábavy, zde proběhne celodenní doprovodný program pro děti a ve večerních hodinách koncert skupiny Move Breakers a electro swingová party v podání zkušených DJs. Nejen závodníci se tak mají v polovině února nač těšit. Tak přijeďte a otestujte svou výdrž!“ Zve na tuto unikátní akci Adéla Černá.
Hlavními partnery extrémního závodu na sněhu a ledu Lipno Ice Marathon jsou The North Face, Jihočeský kraj, obec Černá v Pošumaví a Kitesport s.r.o.
Pro více informací a fotografie, prosím, kontaktujte:
maXmedia, s. r. o. |Kryštof Šabacký | tel.: +420 604 691 147 | krystof
Lipno Ice Marathon |Adéla Černá | tel.: +420 736 769 592 | lim