FAQ

Kdo je vlastně pořadatelem tohoto závodu?

Pořadatelem závodu je Yacht Klub Jestřábí.
V organizaci sportovních akcí nejsou jeho lidé žádnými nováčky a bohaté zkušenosti mají i s pořádáním tak velkých závodů, jakými bylo třeba Mistrovství Evropy v lodní třídě Tornado v roce 2015.
Yacht klub Jestřábí primárně vychází ze znalostí vodní nádrže Lipno, protože znalost prostředí je pro takový typ závodu zcela primární a jeho lidé mají zkušenosti nejen z letních sezon, ale i zimních akcí na ledě, kdy klub několikrát pořádal závody ledových jachet a v zimě 2013/2014 byl pořadatelem mezinárodních závodů ledových jachet – Austrian Championship a Mitropa Trophy.
Jsme si vědomi toho, že každá sportovní disciplína má své odlišnosti, a proto jsme přizvali ke spolupráci sportovce – běžce, triatlonisty, kteří nám svými radami pomáhají uskutečnit závod, který je nejen ojedinělý, ale především jedinečný nejen v České republice.

Neuběhnu maraton, můžu startovat v jiné disciplíně?

Ano.
Připravili jsme pro vás 2 možnosti. První je maratonská trať na vzdálenost 42 km. Druhou variantou je 22 km dlouhý půlmaraton. Zúčastnit se mohou i sportovci od 14 do 18 let – pro ně je určen tzv. Young guns maraton, který měří 10 km.
Nemusíte jen běžet. Startovat můžete na všech distancích v kategorii freestyle a využít tak brusle, běžky, kolo, kite nebo ledovou jachtu.
V tomto závodě zkrátka máte na výběr a vítězem se stává každý, kdo pokoří celou trať.

Běží se závod opravdu po ledě?

Ano.
Lipno Ice Marathon je extrémní závod založený právě na pohybu po ledě. Závodník tak musí pokořit nejen vzdálenost, ale i nemilosrdné podmínky ledové plochy.

Co když nebude led?

I na tuto možnost jsme mysleli. V případě, že by nebyl led bezpečný (křehký led, nesouvislý zámrz apod.) máme pro závodníky připravenou alternativní trať. I tak ale bude závod pekelně náročný.

Bude trať bezpečná? Pomůže mi někdo, když uklouznu nebo se pode mnou prolomí led?

Po celé trati budou rozmístěny hlídky záchranářů, kteří jsou doslova ostřílenými odborníky v ledových podmínkách Lipna. Tito profesionálové umí nejen vyprostit člověka po prolomení do ledu, ale i poskytnout první předlékařskou pomoc. Nemusíte mít tedy strach, budete v opravdu dobrých rukou.

Chci přijet s rodinou. Je pro mé nejbližší připraven nějaký doprovodný program během závodu?

Ano
Nemusíte nechávat své nejvěrnější fanoušky doma. Na pláži Windy Point nedaleko startu a cíle bude připraven doprovodný program nejen pro děti, ale i pro dospělé v průběhu celého závodu včetně večerní párty.

Je ubytování opravdu přímo v místě závodu? Jak je to s parkováním?

Ano
Ubytování ve vlastním stanu mají závodníci v ceně startovného a je přímo v místě startu v kempu Jestřábí. Další možnosti ubytování naleznete zde. Parkoviště je přímo v místě závodu, počet míst blízko startu ale bude omezen.

Bude možnost se po závodě někde osprchovat, převléct a ohřát?

Ano
Jedná se o extrémní závod, kde je v ceně startovného i bivak v pravých zimních podmínkách. Pro ty, kteří ale zatouží po rozmazlování, bude připraven prostor, kde bude probíhat i afterparty. Osprchovat a převléct se budete moci přímo v místě cíle. Připraveno je i nové sociální zařízení. Více informací najdete zde.

Proč je startovné právě 1200,- Kč pro maraton i půlmaraton?

Cena 1200,– Kč není stanovená jen tak zbůhdarma. Protože se jedná o zimní maraton, je potřeba si uvědomit, kromě standardních nároků spojených s pořádáním velkého závodu i následující položky:
Běží se po ledu, tedy pro závodníky jsme zajistili kompletní zdravotní a záchranné zabezpečení čítající 52 profesionálních záchranářů včetně vyprošťovací techniky.
Závodníci se po doběhu zpravidla potřebují umýt a zahřát – je pro ně připraveno zázemí – nejen vytápěné sociály, teplé sprchy, ale i místo, kde budou moci rozmrznout.
Počítáme také s občerstvením na trati, kdy se můžete spolehnout na to, že pití rozhodně nebude zmrzlé…
Účast na afterparty určitě bude stát za to, protože všechny účastníky potěší teplé drinky a DJ`s, kteří jim přijedou zahrát.
V neposlední řadě závodníci dostanou funkční bezešvou čepici z kvalitního materiálu, která je pro sportovce jako dělaná.
Nazapomeňte také na to, že v ceně startovného je i ubytování právě pro ty, pro které maraton nebo půlmaraton na ledu není jen závod, ale i výzva!
Všechny informace ostatně najdete na těchto stránkách a my věříme, že po přihlášení a účasti v závodě pochopíte, že tohle není jen tak obyčejný maraton.
No a pokud se na takový závod necítíte, uvítáme Vás rádi i v řadách dobrovolníků, pro které máme připraveny pěkné odměny!

Nenašli jste odpověď na Vaši otázku?

Neváhejte nás kontaktovat!

 

 

 

 

Kemp Jestřábí 1
Lipno Naplno
Lakeside
Kitesport
MOLO
Orgsu
Černá v Pošumaví
Houbis