První ostrý test trati

21. ledna 2017 - 11. února 2017
První ostrý test trati
Stále váháte s přihláškou? Nezdá se Vám led dost silný? Bojíte se běhu na ledu nebo maratonské vzdálenosti? Přinášíme Vám osobní zkušenosti z tratě. Tak čtěte dále...

V sobotu 21. 1. 2017 pro Vás trať otestoval Zdeněk Adam, zkušený maratonec, finišmen extrémních zimních závodů. S trochou sněhu, ledu a vody si umí poradit, a tak se vydal na trénink v prostoru tratě letošního Lipno Ice Marathonu.

A jak jsme slíbili, letos závodíme opravdu NA LEDU! :-)

Jaké jsou jeho postřehy?

"Ahoj sporťáci, tento víkend jsme vyrazili se ženou na relaxačně-sportovní víkend na Lipno, tradičně do kempu Jestřábí I, který je dějištěm druhého ročníku Lipno Ice Marathonu. Peťa sbírala kilometry na běžkách, já pobíháním po zamrzlém Lipně. Proběhl jsem celou trať, v sobotu první půlku: Černá v Pošumaví - Lojzovy paseky, v neděli Lipno - Lojzovy paseky.
První část tratě, čili půlmarathon, mi přišla těžší a pomalejší. Od Černé po Dolní Vltavici je hlubší sníh, hrbolatý led a pár vodních kapes. Přímo před Černou je celá plocha rozježděná od běžek a kitů a hrbolatá. Přes kovářovskou zátoku už to šlo o dost lépe a začínala tu stopa pro běžky.
Druhá část tratě je naopak velmi pěkná, rovná a rychlejší: 5-10cm prašanu a od Frymburka dále potkáte i upravené stopy pro běžky (na klasiku) a řadu udržovaných oválů pro bruslaře. Dokonce byla i protažená cesta pro brusle mezi Frymburkem a Lipnem, ale led byl hodně hrbolatý, vhodný spíš na nesmeky/hřeby, než brusle.
Trať je sice rovná, ale docela pomalá. Zmrzlý prašan podkluzuje i s hlubším vzorkem a s hřeby. Na bruslích to za současných podmínek absolvovat nejde, čili ani na ledních jachtách. V kategorii freestyle se jeví jako vhodné běžky (klasiky), horská kola/fatbiky, kite + lyže/prkno. Ledu je všude dost, cca 20-30cm, není, čeho se obávat.
Organizátoři, stejně jako lidé z Lipna a Frymburka pravidelně tloušťku kontrolují. Uvidíme, co udělá počasí během následujících 2 týdnů, ale dle prognózy by mělo být dost podobné. Pokud připadne sníh, bude to ještě pomalejší, pokud ubyde, určitě nesmeky/hřeby. Každopádně to bude super závod, těším se :-)"

A pokud Vám nestačí tento krásný popis, mrkněte se na video!


Tak co, závodníci, už ladíte formu na led? Těšíme se na Vás!

Kemp Jestřábí 1
Lipno Naplno
Kitesport
Šumavský Pramen
Lipensko
Odlo
FTVS
Lyže lyže
Hory Doly
Svet behu
Houbis
Inov-8
Orgsu
Alpress