Nesmeky pro závod

18. ledna 2016 - 13. února 2016
Nesmeky pro závod
Přemýšleli jste o své účasti v závodě nebo jste se dokonce již registrovali a vytanula Vám na mysli otázka, co si obout na nohy, aby Vám to na ledě neklouzalo? Zajímavé tipy a doporučení naleznete v článku. Po jeho přečtení budete mít určitě jasnější představu o tom, jak si maraton užít a nesesmeknout se hned za startem.

Co na boty, aby to na ledu neklouzalo?

Je mi opravdu ctí a potěšením, že si mojí společnost CZ BMI, s.r.o. vybrali pořadatelé prvního ročníku Lipno Ice Maratonu jako partnera pro spolupráci. Moje firma je již od roku 2003 výhradním dovozcem nesmeků té nevyšší kvality od výrobce z USA společnosti Sure Foot Corp.

Nesmeky DueNorth

Co to jsou nesmeky zřejmě není třeba běžcům a dalším outdoorovým nadšencům, kteří se přihlásí na tak náročný zimní závod vysvětlovat. Spíše se domnívám, že pokud jste dočetli až sem, tak si možná říkáte:„No jasně, teď tu bude popisovat, jak jedinečné jsou nesmeky dovážené jeho firmou a přitom kdo ví, zda je vůbec sám někdy použil, natož při běhu!" Tak s tím prvním máte pravdu, opravdu jsem o výjimečnosti nesmeků s obchodní značkou DueNorth přesvědčen. A toto moje přesvědčení je založeno nejen na kladných odezvách našich zákazníků, ale také na mých vlastních mnohaletých zkušenostech s jejich používáním včetně běžeckého tréninku nejen v zimních podmínkách. Samozřejmě se v běžeckých výkonech nemohu rovnat těm z Vás, kteří se 13.února postavíte na start maratonu či půlmaratonu, protože jsem nikdy neuběhl více jak 13 kilometrů v kuse. Běhám ale rád a pravidelný běh za jakéhokoli počasí mi sloužil jako součást fyzické přípravy pro jiný sport – taekwondo ITF. S nesmeky DueNorth jsem v přípravě naběhal stovky kilometrů.

Pokud nepoužíváte pro běh na ledu a sněhu běžecké boty s hroty, pak Vás možná bude zajímat, jaký typ nesmeků značky DueNorth bych Vám doporučil. Při výběru vhodnosti jednotlivých typů nesmeků jsem se zaměřil především na maximální bezpečnost, jistotu kroku, spolehlivost a v neposlední řadě hmotnost nesmeků. Přiznám se, že s výjimkou jasného vyloučení modelu HTA, který je pro běh zcela nevhodný, nebude moje doporučení zcela jednoznačné. Společným rysem všech typů jsou jedinečné ploché výměnné hroty z karbidu wolframu a jejich velmi podobné rozmístění. Tyto skutečnosti jsou důvodem, proč hodnotím bezpečnost a jistotu kroku u všech třech zbylých zvažovaných modelů (EV, LI a AP) jako rovnocennou. Jednotlivé typy se liší gumovými tělesy, od jejichž rozdílů se odvíjí vzájemné poměrné výhody a nevýhody jednotlivých typů v závislosti na účelu použití.

Které si vybrat

Model EV – Everyday. Tělo nesmeků je tvořeno pružnější a tedy měkčí gumou (v porovnání s typem AP) a gumy je použito nejméně. Jde proto jednoznačně o nejlehčí nesmeky této značky s průměrnou hmotností   jen 160 gramů u velikosti vhodné pro botu číslo 41 až 49. To může být velká výhoda pro toho, kdo považuje každý gram na noze navíc za příčinu zbytečné energetické ztráty. Na botě drží jen silou gumového tělesa stahujícího obvod boty. Toto řešení je sice dokonalé na hladkém ledu a hladkém zmrzlém nebořivém sněhu, ale není vhodnépro hlubší sníh a nerovný terén. Eventuální ztráta nesmeku při běhu v terénu nebo nutnost se pro něj vracet a znova jej nasazovat by byla pro závodníka jistě frustrující. Jak si pamatuji ze svých několika výjezdů na bruslích a běžkách po lipenském jezeře, tak podmínky mohou být různé a závodníci se s nimi budou muset na trati vypořádat. Pokud by se závod běžel pouze na čistém hladkém ledu s občasnými úseky s vrstvou sněhu do 1 až 2 centimetrů, pak bych model EV pro závod rozhodně doporučil.

Model AP – All Purpose. Tělo nesmeků je z mnohem tužší gumy a gumového materiálu je na nich ze tří doporučovaných typů jednoznačně nejvíce a proto jsou také nejtěžší. Pro nejběžnější velikost mužské boty číslo 43 je to 230 gramů (velikost nesmeku M) a pro velikost 44 a větší je to 270 gramů. Nespornou výhodou je, že u nich nehrozí ztráta nesmeku ani při běhu v hlubším sněhu. Další výhodou je vyšší životnost gumového tělesa, které má odolnost proti opotřebení srovnatelnou s běžnou gumovou podrážkou. Pokud by se závod běžel na zcela neupravené trati, kde by se střídal čistý led s hlubším a především hutným sněhem, nerovnostmi a také s úseky holou zemí s kamením, pak bych doporučil typ AP.

Model LI – Light Industrial. Je vyroben z pružné a měkké gumové směsi jako model EV, oproti tomuto modelu je maličko robustnější. Ale to nejpodstatněší je, že drží na botě nejenom silou gumy po obvodu boty, ale gumová část obepíná i celou špičku boty podobně jako u modelu AP a zabraňuje tak ztrátě nesmeku v hlubším sněhu. Svou hmotností se přitom blíží více modelu EV (model LI velikosti L-XL je jen o 25 gramů těžší než model EV srovnatelné velikosti, ale je o 45 až 85 gramů lehčí - dle velikosti nesmeku než model AP). Pokud se nepoběží po kamenitém terénu volil bych model LI.

Z výše uvedeného vyplývá, že mírným favoritem pro použití v tomto konkrétním závodě dle toho co o jeho možných podmínkách vím je z mého pohledu model LI – Light Industrial.

Přeji Vám hodně štěstí v přípravě a závodě samotném, ale i v dalších Vašich sportovních i nesportovních aktivitách.

Přeji Vám též pevné zdraví a těším se na viděnou na Lipno Ice Marathonu!

Marcel Heydušek, jednatel a majitel společnosti CZ BMI, s.r.o.
nesmeky

 

Kemp Jestřábí 1
Lipno Naplno
Kitesport
Šumavský Pramen
Lipensko
Odlo
FTVS
Lyže lyže
Hory Doly
Svet behu
Houbis
Inov-8
Orgsu
Alpress