Martin Gabla - loňský absolutní vítěz odpovídal na našich 10 otázek

06. února 2017 - 11. února 2017
Martin Gabla - loňský absolutní vítěz odpovídal na našich 10 otázek
Martin Gabla - loňský absolutní vítěz odpovídal na našich 10 otázek. Co ho láká na závodě Lipno Ice Marathon nejvíce? Má obavy z trati? Bude používat nějaké speciální vybavení? To vše a mnohem více se dozvíte v našem rozhovoru!

 

Nezapomněli jsme na Vás všechny, kteří dychtíte po informacích a s nedočkavostí vyhlížíte sobotu, kdy Vás vyšleme na start již 2. ročníku Lipno Ice Marathonu.
Přinášíme Vám tedy rozhovor s Martinem Gablou, absolutním vítězem Lipno Ice Marathonu 2016. Je to muž neuvěřitelných možností a zkušeností a my věříme, že jeho odpovědi Vám budou přínosem a i dobrým tipem, jak vyfinalizovat přípravu na sobotu.

1. Jste absolutním vítězem Lipno Ice Marathon 2016, který se konal ve své alternativě - po souši. Čím byl jiný než běžné maratony v terénu?
Byl jiný v několika aspektech. Běželo se po několika druzích podkladu - písek, asfalt, hluboký sníh, led, bahno, voda po kolena, kamení, přeskoky širokých meandrů... Z velké části se navíc běželo po nakloněné rovině, protože trať byla vyznačena těsně podél břehu. Další zajímavostí bylo, že za celý maraton se nastoupalo ne více než 20m, což opravdu nebývá zvykem. A samozřejmě většina maratonů se nekoná v zimním období v teplotách pod bodem mrazu.

2. Doběhl jste v krásném čase, o kolik se lišil od Vašich jiných běžeckých výkonů třeba na asfaltovém terénu?
Na asfaltu maratony kromě běhů v rámci dlouhých triatlonů neběhám, takže nemohu čas srovnávat. Každý závod v terénu má svá specifika a podle toho se liší i čas. Pokud bych ale měl odhadnout, běh byl cca o 45 – 60min pomalejší než v ideálních podmínkách na rychlé trati.

3. Letos se závod poběží po ledě. Přidal jste do své běžecké přípravy i nějaký trénink specializovaný právě na takový povrch?
Při letošním vývoji počasí se člověk nemusel ani moc specializovat. Po ledu během posledních třech týdnů běžel minimálně na autobus snad každý. Smile

4. Budete mít nějakou speciální výbavu, například boty s hroty, nesmeky apod.?
Myslím, že ne. Vezmu si normální kecky, s kterými běhám i v létě a vyrazím. Pokud by ale byl čistý led (což nepředpokládám), nesmeky by bylo vhodné si na běh přibalit.

5. Teploty na Lipně klesají i hluboko pod bod mrazu, obvyklé jsou i časté mlhy a vysoká vlhkost vzduchu, je v takovém prostředí běh náročnější?
Velké vlhko a hodně nízké teploty určitě dělají běh náročnějším. Nejen že se hůře se dýchá, je i těžké uchovat si ideální termoregulaci. Jakmile se zpotíte, po několika hodinách na mraze už to začíná být nepříjemné.

6. Letos budete svůj titul absolutního vítěze obhajovat, závodníků je více a trať povede na ledu. Budou to pro Vás složitější podmínky k obhajobě titulu?
Loňské vítězství bylo příjemné, ale věřím, že letošní „lehčí" profil trati naláká více rychlých běžců a umístit se na předních příčkách rozhodně nebude jednoduché. Mně osobně navíc vyhovují těžší (pomalejší) profily tratí. Nechám se tedy překvapit.

7. Vracíte se, čím je pro Vás závod Lipno Ice Marathon atraktivním?
Lipenská přehrada a její okolí je nádherné. Zaběhnout si maraton po její zamrzlé hladině musí lákat snad každého, koho baví běhat v přírodě.

8. Trať již zkoušel koncem ledna Zdeněk Adam, závodník loňského i letošního ročníku, jsou pro Vás jeho zkušenosti a postřehy z trati vítaným doplňkem k přípravě před závodem?
Zděňkův příspěvek jsem ještě neviděl. Každá rada je samozřejmě cenná, hlavně pro běžce, kteří ještě neběželi maraton nebo žádný delší zimní běh.

9. Na trati můžete narazit na mnoho záludností včetně vodních kapes, je možné, že spousta běžců bude mít rychle promočené boty, má takový fakt vliv na výsledný výkon?
Samozřejmě, promočené boty na prvních kilometrech maratonu v mrazivém počasí nejsou příjemné nikomu. Záleží ale na každém, jaký je „masochista" a jak se s podobnými nástrahami popere.

10. Závěrem obligátní otázka. Co byste jako obhájce titulu z roku 2016 doporučil ostatním závodníkům?
Jít do závodu s tím, že si ho chcete užít. Pokud máte natrénováno, výsledek se dostaví sám. Důkladně se na závod připravte a nepodceňte jej. Běh si naplánujte (tempo, pitný režim, doplňování energie, více možností oblečení) a striktně se vašeho plánu držte.

Martine, moc děkujeme a přejeme mnoho štěstí při obhajobě loňského titulu!

 

Kemp Jestřábí 1
Lipno Naplno
Lakeside
Kitesport
MOLO
Orgsu
Černá v Pošumaví
Houbis