Lipno Ice Marathon je opravdu bezpečný!

30. ledna 2017 - 11. února 2017
Lipno Ice Marathon je opravdu bezpečný!
O bezpečnost závodníků se letos bude starat opravdu velký tým záchranářů. Celá trať je rozdělena do několika úseků a na každém potkáte někoho z kvalifikovaných záchranářů, který bude připraven pomoci závodníkům v nouzi. Kdo tvoří celý záchranný tým? Čtěte dále...

Na bezpečnost závodníků po celé trati bude dohlížet opravdu velké množství párů očí.

V prvním úseku mezi Černou v Pošumaví a Radslaví na závodníky dohlédnou hasiči z jednotky SDH v Černé v Pošumaví. Na jejich úsek navážou vodní záchranáři Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov spolu se svými rakouskými kolegy z ÖWR (Österreichische Wasserrettung). Jejich úsek je největší, nejširší a nejrozsáhlejší.
Zhruba v místech, kde se bude nacházet otočka půlmaratonu už si starost o vaši bezpečnost vezmou na svá bedra hasiči z JSDH Frymburk a v posledním úseku tratě mezi Frymburkem a Lipnem nad Vltavou, tedy i místem, kde bude mít otočku maratonský závod, se o závodníky postarají dobrovolníci pod vedením Zdeňka Zídka a Vaška Chalupy. Že Vám právě tato dvě jména nejsou cizí? Tak to je dobře, protože teď už víte, že Vaše bezpečí je v opravdu dobrých rukách.
V neposlední řadě Vám již nyní můžeme odtajnit, že součástí tohoto velkého týmu záchranářů budou i vznášedla.

Jelikož nejtěžší úsek budou mít na starost právě vodní záchranáři, připravili jsme si několik opravdu podnětných otázek na jejich náčelníka - Ing. Milana Bukáčka. Tak čtěte, protože jeho tipy a rady by Vám mohly být "zatraceně" hodně k užitku v samotném závodě! :-)

10 OTÁZEK PRO VELITELE ZÁCHRANÁŘŮ MILANA BUKÁČKA
Ing. Milan Bukáček, velitel vodních záchranářů. Zajišťuje bezpečnost závodníků v průběhu závodu Lipno Ice Marathon v nejširším úseku trati.

1. Lipno Ice Marathon je v Česku zcela ojedinělou a unikátní akcí. Závodníci poběží po zamrzlé ploše lipenské přehrady. Byl jste osloven organizátory, abyste zajistil bezpečnost části závodu. Je to pro Vás výzva?
Výzva snad ani ne, zkušenosti už máme se zajištěním bezpečnosti návštěvníků ledové dráhy. Na ploše bývá až 5 000 návštěvníků. Naše hlídky slouží již od roku 2008. Ale možná půjde o získání nových zkušeností.

2. Je zabezpečení záchrany pro takovou akci náročné?
Určitě, vzhledem k náročným klimatickým podmínkám, délce trati a možným dalším rizikům. Vyžaduje dobře vycvičené záchranáře a vybavené speciálními prostředky pro záchranu na ledě.

3. Čím je tak specifický právě vámi střežený úsek?
Především velkou zamrzlou plochou, vzdálenou až několik kilometrů od břehu a bez přístupových komunikací.

4. Kolik členů týmu předpokládáte, že budete potřebovat na bezpečné pokrytí svého úseku?
Pokud hovoříme o úseku cca 10km, tedy od Radslavi až po Větrník, pak bude potřeba minimálně 10 záchranářů. Dle mé ideální představy by jich  mohlo být i 14.

5. Jak dlouho jste vodním záchranářem? Jaké máte vy a váš tým zkušenosti se záchranou na ledu?
Od roku 1993 a první zkušenosti se záchranou z ledu jsme získali na kurzu na Severní Moravě v roce 2006.

6. Závod proběhne na ledě v okamžiku, kdy je led pro běžce únosný, ne na všech místech ale může být led stabilní. Jste připraveni na to, že se někdo prolomí?
O těchto rizicích víme a budeme se snažit je maximálně eliminovat.

7. Je logické, že pro záchranu na ledě je rozhodující rychlost, kterou se dostanete k probořenému. Máte připravenou nějakou speciální techniku?
Máme speciální ledové saně a dobře fyzicky připravené záchranáře na nordických bruslích. Dále máme k dispozici čtyřkolku na pásech a také slíbenou pomoc vznášedla.

8. Máte osobní zkušenosti s probořením se na ledu? Co se podle Vás může v ten okamžik odehrát v hlavě nezkušenému člověku? Jak bude reagovat?
Proboření do ledu se mi stává až dvakrát do roka, při výcviku a také třeba na běžkách. A také naši záchranáři mají zkušenosti s probořením do ledu úmyslně během výcviku, k získání patřičných dovedností. Při kurzech, které organizujeme, vštěpujeme frekventantům zachovat klidnou hlavu, nepropadat panice, snažit se co nejrychleji dostat z vody a mít k dispozici základní výbavu například ledové bodce, mobilní telefon, vhodné oblečení a další. Nepřipravený člověk pak může propadnout panice a i jednoduchou situaci nezvládnout.

9. Jak se mohou podle vás běžci psychicky připravit na možnost prolomení? Kde nasbírají své zkušenosti?
Třeba právě absolvovat náš kurz záchrany z ledu a seminář záchrany z ledu, které každoročně organizujeme. Doporučuji také shlédnout naše webové stránky, kde najde základní poučení a instrukce, jak se chovat.

10. Představte si, že jste závodníkem Lipno Ice Marathonu 2017. Běh ne ledu je opravdu velmi náročnou disciplínou, jste aktivní sportovec, máte za sebou bohatou kariéru, jak byste se na takový závod připravoval vy sám?
Pravidelným tréninkem, vhodným oblečením a vybavením (například mobilní telefon, ledové bodce).

Závěrem taková naše bonusová otázka: Co byste vzkázal nebo doporučil závodníkům?
Nepodceňujte tréninkovou a materiální přípravu a dodržujte pokyny organizátorů a záchranářů.

Děkujeme za odpovědi a teď otázka pro Vás závodníci:
Tak co tomu říkáte?
Teď už opravdu těžko najdete výmluvu, proč zůstat doma na gauči. ;-)

 

Kemp Jestřábí 1
Lipno Naplno
Lakeside
Kitesport
MOLO
Orgsu
Černá v Pošumaví
Houbis