5 otázek pro Davida Svobodu

07. února 2020 - 08. února 2020
5 otázek pro Davida Svobodu
David Svoboda, moderní pětibojař, světový rekordman, olympijský vítěz z Londýna 2012 si letos přijede vyzkoušet půlmaraton. Položili jsme mu 5 otázek a jeho pět odpovědí můžete brát třeba jako perfektní motivaci pro váš letošní start!

1) Moderní pětiboj je velmi všestranný sport, která z disciplín je Vaše nejoblíbenější, a kterou musíte takzvaně "odtrpět"?

Vždycky jsem měl rád pětiboj, jako celek a žádné disciplíně jsem nenadržoval. Zároveň má ale každá z nich něco, čím je zcela jedinečná. Mým cílem byla všestrannost, proto jsem si vybral právě moderní pětiboj. Zároveň si myslím, že pět disciplín je příliš málo na to, aby mezi nimi mohl mít člověk nějakou vysloveně neoblíbenou, u které by jen trpěl. Postupně se všechno lépe nebo hůře naučíte.

2) Ve své kariéře jste si připsal nespočet světových úspěchů včetně rekordů a olympijského zlata, která sportovní zkušenost je však pro vás nezapomenutelná, něčím zásadní, nevšední?

Kromě těch mých nejslavnějších výher i proher rád vzpomínám na juniorské mistrovství světa v roce 2006 nebo na moje první mistrovství republiky mezi muži.  Oba závody jsem vyhrál, ale byly pro mě výjimečné tím, jak probíhaly nebo co je provázelo. Na MSJ v Šanghaji jsem byl posledním rokem junior a tehdy jsem byl první na světovém žebříčku. Byl jsem favoritem a vyhrát tento závod pro mě byl první cíl od chvíle, kdy jsem pětiboj začal dělat. Příliš mi ale nevyšla aklimatizace a v kvalifikaci jsem se trápil a málem předčasně vypadl ze hry. Do finále jsem se ale doslova probojoval a o dva dny později už jsem nedal nikomu šanci a od první disciplíny hlídal vedení až do cíle. Ve stejný rok jsem také dostal první příležitost změřit síly přímo s našimi nejlepšími pětibojaři jako byl Libor Capalini, Michal Michalík nebo Michal Sedlecký na mistrovství ČR. Všichni jmenovaní patřili do absolutní světové špičky, což byla rarita a do té doby ani potom už se takto silný tým nesešel. Bohužel jsem tehdy nedostával příležitost závodit na světových pohárech, jako oni, přestože jsem cítil, že už na to mám. Při první příležitosti na MČR jsem všechny porazil. Byl to super pocit.  

3) Se svým bratrem Tomášem jste vytvořili Kalokagathia Aliance, přibližte nám, oč se jedná, čím je jedinečná.

Jde o multi-sportovní tým, který vždycky skládáme pro různé týmové závody. Většinou jde o štafety, které kombinují několik sportovních disciplín. Nejčastěji jde trialtlon, kvadriatlon, swim-run, běžecké nebo další adventure sportovní akce. S bráchou jsme oba vícebojaři, jde nám o rovnováhu a všestrannost, a proto název Kalokagathia. Sportovní tým je součást většího záměru založit sportovní základní školu se stejným názvem a filosofií.  

4) Běžel jste již nějaký podobně nevšední závod? Jaký je Váš nejlepší maratonský čas?

Shodou okolností jsem běžel svůj první půlmaraton také na Lipně. Původně jsem byl přihlášen jen symbolicky na 5 km, ale bylo hezké počasí a když jsem slyšel o trati, která vedla krásnou přírodou, rozhodl jsem se pro hlavní trať. Ani jsem neměl vhodné oblečení, ale to mi nevadilo. Překvapilo mě ale jaké byly na trati kopce a závěrečný výběh sjezdovky a rozhledny v korunách stromů mi dal dost zabrat. I tak jsem ale skončil pátý a říkal jsem si, že si to musím zopakovat. Klasický maraton jsem nikdy neběžel, ale mám za sebou swim-run maraton v Rakousku ve dvojici s bráchou. Kombinovali jsme plavecko-běžecké úseky v okolí krásné přehrady. Celkem to bylo asi 47 km z toho 9 km plavání.   

5) Jak se těšíte na závod? Zkuste odhadnout svůj čas.            

Aktuálně nemám moc naběháno a tak budu rád, když to zvládnu s úsměvem. Vím, že trať bude velmi náročná a tak se budu radši držet zpátky a zkusím si užívat přírodu a atmosféru hezké sportovní akce, na kterou se moc těším. Vzhledem k podmínkám a mojí současné formě očekávám čas výrazně pomalejší než obvykle, ale výkon tentokrát opravdu nebude prioritní. Přijeďte taky a pochopíte

Kemp Jestřábí 1
Lipno Naplno
Lakeside
Kitesport
MOLO
Orgsu
Černá v Pošumaví
Houbis