10 OTÁZEK PRO

08. února 2016 - 13. února 2016
10 OTÁZEK PRO
Připravili jsme pro Vás další zajímavý rozhovor, který byste si neměli nechat ujít. Na otázky tentokrát odpovídal ZDENĚK KŘÍŽ. Český expert na vytrvalostní závody, účastník světových závodů v kategorii „ultra“ a vítěz prestižního závodu Istria Ultra trail (100 mil).

ZDENĚK KŘÍŽ

Český expert na vytrvalostní závody, účastník světových závodů v kategorii „ultra“ a vítěz prestižního závodu Istria Ultra trail (100 mil) se zúčastní Lipno Ice Marathonu. Největší hvězda ve startovním poli se postaví na start maratónské tratě, která je pro něj z kategorie těch kratších. I tak jsme zvědaví, jak se s náročností naší trati popere. Jak se chystá na závod a jaké jsou jeho plány pro tuto sezónu, jsme se ho zeptali v krátkém rozhovoru.

1. Jak dlouho už běháš a jak ses vlastně k tomu běhání dostal?

Vlastně teprve tři roky, není to moc, ale mám na co navazovat, protože až do juniorského věku jsem byl atlet – běžec. Potom jsem utekl k MTB, kde jsem si prošel spoustou disciplín a skončil jako ultramaratonec v teamu The North Face. Když TNF skončila s výrobou bikové kolekce, kterou jsem měl prezentovat, tak jsem dostal na výběr, buď znovu začnu běhat a dobře, nebo nic. Tak běhám…

 

2. Jak se ti daří v novém roce a jaká byla tvoje lednová příprava po vánočních svátcích?

V novém roce je to jako každý jiný rok u nás. Práce, práce, práce…. A pak trénink, můj, dětí a potřeba všechno skloubit. Přípravu ale nešidím, protože mě čekají v roce 2016 asi nejprestižnější závody mé krátké běžecké kariery. No a já bych tam nechtěl být pouze do počtu.

 

3. Chystáš se na první Lipno Ice Marathon, co tě k tomu vedlo? Není to na tebe příliš krátký a rovný závod?

No jednak mi to docela zapadá do tréninkového plánu, a potom bych rád vrátil svým partnerům něco málo z jejich pomoci v mém snažení i na českém území, protože jinak toho v Čechách letos asi moc nepoběžím. Jinak závod to je pro mě krátký a hlavně po rovině, což moc není můj šálek kávy, ale po dlouhých týdnech tréninku to bude určitě skvělé a výborné rozptýlení.

 

4. Bohužel se nakonec nepoběží na ledu, ale díky teplému počasí organizátoři zvolili náročnou variantu po souši, mění se pro tebe nějak tréninkový plán?

Trénink se určitě nezmění, protože závod tak jako tak půjdu z plného tréninku, ale pro mě je to určitě dobrá zpráva, protože to nebude tak jednotvárné. Podle fotek to bude zábavné a pestré a zřejmě né úplně jednoduché. Takže pro mě určitě lepší varianta.

 

5. Běžel jsi někdy v minulosti závod na ledu nebo na podobně „extrémním“ terénu?

Jojo, jednou, nebo možná dvakrát jsem běžel první díl Horské výzvy v Jeseníkách, která se běhá na sněhu. Ale vzhledem k tomu, že bydlíme na hřebenech Krkonoš, tak velké procento mých tréninků se odehrává na ledu a sněhu. Takže pro mě nic nového.

 

6. Lákalo by tě vyzkoušet si kategorii Freestyle?

Ne, a abych pravdu řekl, ani nevím co si pod tím představit. Asi kolo? Zatím jsem snad docela dobrý běžec, a pokud budu zdravý, tak ještě chvíli budu. Potom nic nevylučuju a určitě si toho spoustu vyzkouším, protože sportovat určitě nikdy nepřestanu.

 

7. Pokud ano - Jaký způsob bys zvolil?

Tak třeba to zmiňované kolo? Fatbike?

 

8. Jaké jsou tvoje plány na letošní sezónu, v loňské sezóně si posunul své výkony zas o kousek dál, kam míříš letos?

Nejvýš. Chci oběhnout Ultra Trail World Tour, nejprestižnější seriál stomílových závodů, kam patří takové ikony jako UTMB, Lavaredo, Reunion, Mt. Fuji atd. No a první desítka celkového hodnocení je můj troufalý cíl a sen. Kromě toho jsou letos dvě Mistrovství světa. Jedno skyrunningové ve Španělsku na Buff Epic Trail, kam už jsem byl nominován a druhé MS v Ultratrailu pořádané mezinárodní atletickou federací v Portugalsku, kam bych měl snad také odjet.

 

9. Trošku odbočím, provozujete s manželkou horskou chatu, co říkáš na letošní zimu? Myslíš, že se k nám počasí obrací zády a bude hůř, nebo zůstáváš optimistou?

Byl jsem a stále jsem optimistou, doufám, že to je pouze přechodné a zase se budeme kochat v budoucnu závějemi a jasnými mrazivými dny. Je ale pravda, že letošní zima je opravdu ošklivá. V předchozích letech nebyl sníh, ale alespoň tady na hřebenech mrzlo a bylo přijatelné počasí. Letos bohužel není sníh, prší, je stále mlha a neskutečně často a dlouho fouká silný vítr. Ale stále věřím…

 

10. Na co se dál chystáš a co bude vrchol sezóny?

Jednoznačně UTMB – běh kolem Mt. Blancu 168km a MS ve skyrunningu na Buff Epic Trail. Tam chci uspět a udělám pro to maximum.

 

Díky za rozhovor a hodně štěstí v závodě a během celé sezóny.

Kemp Jestřábí 1
Lipno Naplno
Lakeside
Kitesport
MOLO
Orgsu
Černá v Pošumaví
Houbis