10 OTÁZEK PRO

24. ledna 2016 - 13. února 2016
10 OTÁZEK PRO
Další rozhovor je na světě! Na naše záludné otázky odpovídal DAVID KŘÍŽEK. Že si nedovedete spojit jméno našeho předního českého jachtaře s maratonem na ledu? Přečtěte si jeho 10 odpovědí na našich deset otázek a pochopíte. Tento velmi zajímavý rozhovor byste si rozhodně neměli nechat ujít!

DAVID KŘÍŽEK

Přední český jachtař a držitel 39 medailí a 24 titulů z mistrovství České republiky. Bronzový medailista ze sólového oceánského závodu Transat 6,50 a Mistrovství Evropy skifů RS700. Tento propagátor moderního a rychlého jachtingu startuje v kategorii freestyle s ledovou jachtou.

 

1. Patříte k favoritům závodu v kategorii freestyle. Je to pro Vás výzva nebo závazek?

Sice jsem hned v prvním roce závodění na lední jachtě vybojoval medaili na mistrovství ČR, ale mám poměrně málo najeto a do role favorita bych se na ledě určitě nepasoval. Je to ale velká výzva a o vítězství budu bojovat.

 

2. Ledové jachty (DN) dosahují rychlosti 90 – 120 km/h, troufnete si odhadnout, jak dlouho pojedete maratonskou trať?

V létě jsme na katamaránu ustanovili nový rekord 2 hodiny a 24 minut. Na ledě by to mělo být mnohem rychlejší, ale záleží na kvalitě ledu a stanovené trati. Je velmi pravděpodobné, že nebudeme zajíždět až do Lipna nad Vltavou, ale otočný bod bude někde na úrovni Hruštic.

 

3. Jste vyznavačem moderního jachtingu. Máte rád rychlé lodě a jste prvním českým závodníkem na lodi Flying Phantom pohybující se na foilech nad vodní hladinou rychlostí až 60 km/h. S ledovou jachtou ale dosáhnete rychlosti ještě větší, která třída Vás více motivuje a láká?

Je to jednoznačně Flying Phantom. Extrémně rychlý katamarán, který se po dosažení určité rychlosti vznese nad vodní hladinu. Je to adrenalin a vlastně třídimenzionální jachting. Strašně mě to baví. Lední jachty jsou dobré na zimní přípravu a o adrenalin zde také není rozhodně nouze.

 

4.  Co je pro vás největší adrenalin a co je pro Vás největší výzva v rámci Lipno Ice Marathonu?

Nejdivočejší je určitě let v silném větru na boční vítr na Flying Phantomu a těsné souboje u závětrné bóje na lední jachtě. Tomu se jen tak něco nevyrovná. Ice Marathon si chci hlavně užít a potkat se se sportovci i z jiných odvětví. Moc se těším na zážitky všech. Určitě to budeme na Windy (pláž Windy Point, kde bude probíhat afterparty - pozn. red.) důkladně probírat.

 

5.  Závod na zamrzlém jezeře přináší i riziko prolomení se do ledové vody, pro laika něco nepředstavitelného. Už jste se někdy s ledovou jachtou probořil?

Já osobně ještě naštěstí ne, ale máme na to v týmu jednoho specialistu, který padá pod led pravidelně několikrát do roka. Je to taková naše sonda.

 

6. Ledové jachty dosahují opravdu extrémních rychlostí, co je pro vás při jízdě na ledu největším rizikem?

Velkým rizikem jsou praskliny a díry v ledu, ale možná ještě horší je riziko srážky s jiným závodníkem. Teď o víkendu jsem udělal obrovskou chybu a naboural do jednoho ze soupeřů. Naštěstí se nikomu nic vážného nestalo, ale 5mm tlustá nerezová brusle se ohnula skoro o 30°. Byla to strašná rána. Z lodě máme velmi omezený rozhled a musíme dávat hodně pozor.

 

7. Spoustu času strávíte přípravou a hodně cestujete za závody po celém světě, co Vaše rodina, sportuje a cestuje s Vámi?

 Mám obrovské štěstí, že mám velmi tolerantní a přející manželku, která mě v jachtingu podporuje a často jezdí na regaty za mnou. A nyní i s naším synem Davídkem. Ten má ale lodě rád zatím jen na břehu.

 

8.  Čím byste jako jeden z českých profesionálních trenérů jachtingu motivoval mladé sportovce?

Snažím se jim ukázat moderní jachting. Rychlé skify a foilující katamarány. To je budoucnost. Jachting se dá na různých úrovních dělat celý život. Má spoustu tváří a každý si najde to, co je mu nejbližší.

 

9. Jaké vybavení budete používat v závodě Lipno Ice Marathon? Potřebujete nějaké speciální bezpečnostní prvky nebo chrániče? Jaké byste doporučil oblečení a obuv právě vy?

Já na start vyrazím s lední jachtou třídy DN. Druh bruslí budu vybírat až podle aktuální situace, ale plachta bude nejspíš Speed Power, tedy spíše univerzální. Vezmu si určitě aerodynamickou lyžařskou kombinézu, která má všité chrániče a taky gelový páteřák. A pochopitelně i helmu a na krk bodce pro případné vyproštění z pod ledu. Na nohy pak goretexové vodě odolné ponožky a běžecké tretry se sedmi hroty. Na ruce pak zateplené rukavice s gumovým hrubým gripem.

 

10. Co byste vzkázal nebo doporučil ostatním závodníkům?

Přijeďte si to všichni užít. Zvolte pro vás tu nejvhodnější variantu tratě a pojďte do toho naplno. Na odpočinek bude dost času na after party na Windy. Kdo se ale nechce vydat ze všech sil, tak ať přijede taky a užije si pohyb na Lipně. Je to přeci jedno z nejkrásnějších míst ve střední Evropě. A přivezte i své fun cluby, ať je dobrá atmosféra.

 
iRegata
Kemp Jestřábí 1
Lipno Naplno
Kitesport
Šumavský Pramen
Lipensko
Odlo
FTVS
Lyže lyže
Hory Doly
Svet behu
Houbis
Inov-8
Orgsu
Alpress