10 OTÁZEK PRO

01. ledna 2016 - 13. února 2016
10 OTÁZEK PRO
Máme tu pro Vás další rozhovor a tentokrát je to opravdová perla! Na našich podnětných 10 otázek nám tentokrát odpověděl PETR VABROUŠEK, úspěšný český triatlonista a maratonec s mnoha světovými úspěchy. Držitel traťového rekordu v Antarctic Ice marathonu a 100km Antarctic ultramaratonu. Děkujeme za jeho čas a přejeme Vám opravdu užitečné počtení! Nejen, že v rozhovoru s Petrem najdete zajímavé informace, ale rozhodně i praktické rady a doporučení!

 

 

 

PETR VABROUŠEK


Úspěšný český triatlonista a maratonec s mnoha světovými úspěchy. Držitel traťového rekordu v Antarctic Ice marathonu a 100km Antarctic ultramaratonu.


1.    Vaše sportovní kariéra začala veslováním, jak jste se dostal k triatlonu?
Jako veslař jsem v 16ti letech objevil závod v triatlonu v Otrokovicích (ještě v létě 1989 před revolucí). Hned jsem se rozhodl ho vyzkoušet, byť jsem plaval kraula-samouka s prsovými nohami. Nová kombinace těchto vytrvalostních disciplín i atmosféra závodu mě hned nadchnula a byl jsem polapen. Ještě asi 4 roky jsem veslování a triatlon kombinoval, ale poté už jsem se přeorientoval čistě na triatlon.

2.    Jste úspěšný triatlonista, absolvoval jste nespočet Ironman závodů, maratonů a ultramaratonů. Jaké zkušenosti máte s ledovými maratony a ultramaratony?
Vlastně jen tři. Maraton na Antarktidě, 100km na Antarktidě o dva dny později a maraton na Severním pólu. Na všechny tyto závody jsem se ale pocitvě připravoval (celoroční otužování, návštěvy polária, klusání v mrazícím boxu při -26°C,...). Před svou účastí na maratonu na Severním pólu jsem také na skutečném ledu natrénoval celkem 57 km - 55km se synem na hladině Štrbského plesa a 2km na pólu rozklus před závodem.

3.    Co je pro vás v těchto ledových závodech největší výzvou? Vzdálenost? Chlad? Povrch?
Kombinace všeho. Chlad, studený vítr a nestabilní povrch pocitově vzdálenost značně navyšují. Většina účastníků tam dosahuje časy zhruba o 40-60% pomalejší, než u hladkého maratonu nebo ultramaratonu.

4.    V termínu Lipno Ice Maratonu máte již naplánovaný dlouhý triatlon v Havaně na Kubě, co příští rok? Přijedete si zaběhnout jedinečný ledový maraton na Lipno?
Pro příští rok jsem už přijal pozvání na závod Světového poháru v dlouhém triatlonu v Havaně. Škoda, že se Lipno neběží o týden později. Pro rok 2017 účast určitě nevylučuji. Čtyřicet stupňů pod nulou asi nebude, ale zavzpomínat na běh po ledu bude určitě příjemné. Vím, že se maraton po ledu běží třeba i na zamrzlém Kaspickém moři. Co třeba navázat nějaké partnerství?

5.    Vaše sportovní CV je neuvěřitelně bohaté, existuje závod či světadíl, který jste ještě úspěšně nezdolal?
Závodil jsem už na všech kontinentech mnohokrát. Jen na Antarkitě mám 2 závody a na Severním pólu (není kontinent, ale kus ledu) jen jeden. Existuje i exkluzivní klub běžců (Marathon Grand Slam Club), kteří mají zaběhnutý maraton na všech kontinentech plus na Severním pólu. O tom, že jsem v něm zařazen jsem se dozvěděl až po závodě na Severním pólu...

6.    Spoustu času strávíte přípravou a hodně cestujete za závody po celém světě, co Vaše rodina, sportuje s Vámi?
Kdykoli to jde a destinace je zajímá, tak ano. V létě téměř všude, mimo sezonu kvůli škole už méně. To pak závodím jen jednou za měsíc a do týdne bývám zpět doma. I do Austrálie přiletím 3 dny před závodem a den po něm letím zpět...

7.    Z antarktického závodu máte mnoho zkušeností, na co by pořadatel neměl zapomenout pro komfort závodníků?
Už během přihlašování by je měl upozornit na potřebu pravidelného otužování (v lednu to nebude problém) a tréninku na podobném povrchu (sníh, led). Je potřeba kvalitní vybavení (trailovky, nesmeky, boty s hřeby,...). Při závodě pak občerstvení s vlažným čajem a možnost se v cíli hned převléknout do suchého oblečení a zahřát někde v teple.

8.    Na co by se měl nováček v takovém zimním běhu připravit? Na co si dát pozor, co nepodcenit?
Už v průběhu ledna vybíhat spíše v chladnějším počasí a na zasněžený/zmrzlý povrch. Otestovat veškeré vybavení a obutí. Vyzkoušet si občerstvování studeným gelem s vlažným čajem. Pravidelně se otužovat ledovou vodou, vyzkoušet pár návštěv polária. Pokud budou teploty nad -15°C, neměl by to být uprostřed února velký problém.

9.    Závod na zamrzlém jezeře přináší kromě proměnlivého terénu led/sníh i riziko prolomení se do ledové vody, jaké byste doporučoval oblečení?
Pokud by skutečně došlo k prolomení ledu a propadnutí do vody, tak v mraze žádné oblečení nepomůže a závod musí být přerušen a závodník se musí kompletně převléct do suchého oblečení a obutí. V podobných podmínkách mám skvělé zkušenosti s funkčním prádlem Brynje,  kompreskami SLS3 , trailovkami Asics, kremy Sportique , gely Endurosnack, hodinkami Garmin Fenix 3.

10.    Co byste vzkázal nebo doporučil ostatním závodníkům?
Půjde o mimořádně zajímavý a neobvyklý zážitek. Čím lépe se na něj připravíte, tím více si ho užijete:-)!

Držím palce!
Petr Vabroušek

Foto Petra Vabrouška je ze závodu Antarctic Ice Marathon, běží s číslem 48.

FB profil Petra Vabrouška
Tricamp Petra Vabrouška

Blue seventy

 

 


sls3

 

Kemp Jestřábí 1
Lipno Naplno
Lakeside
Kitesport
MOLO
Orgsu
Černá v Pošumaví
Houbis