10 OTÁZEK PRO
TOMÁŠ ZAHÁLKA
Běžec v kiltu naboso. Startuje na trati MARATHON.
1. Jak dlouho běháte a co Vás přivedlo k běhu na boso?
Běhám dva roky a tři měsíce, blížím se k naběhaným 4000 km. Před tím jsem byl absolutní neběžec. Ve škole jsem po 300 metrech měl dost, píchalo mě v boku a zbytek jsem jen došel. Před asi čtyřmi roky jsem začal bosky chodit na výlety. Z bot mě bolelo kde co, občas kyčle. I kotník, to jsem jednou šel s hroznou bolestí a nenapadlo mě zkusit zout se. Na běh jsem byl vyhecován v září 2013 v hospodě. Poběž Běchovice, 10 km uběhne každý. Více v mém článku.
2. Proč právě kilt, bosé nohy a běh? A když jsme u toho kiltu, dostáváme se k oblíbené otázce především fanynek – poběžíte opravdu takzvaně „naostro“?
V létě je to naostro v kiltu proti kalhotám fakt prima. Žádné švy v rozkroku a větrání, ať muži vyzkouší. Jo, a ženám se na mužích sukně líbí. Naostro poběžím, když bude nad nulou a nebude foukat silný vítr. Abych neodhalil, co bych neměl a ženy si mohly domýšlet.
3. Lipno Ice Marathon je výzva i pro obuté běžce, máte obavy, jak takový závod zvládnete?
To mám, ale je to výzva. Mám vyzkoušeno, že bosky na sněhu vydržím běžet necelou hodinu podle teploty. Boty beru tedy pro jistotu s sebou, za hoďku to opravdu neuběhnu. Může to i klouzat, ťapky nemají vzorek. Přilnavost je dána tím, že se došlapuje na přední část chodidla.
4. Jak se připravujete na tak dlouhý závod na ledu a sněhu?
V mírné zimě zas tolik příležitostí na pořádný trénink není, obecně chodím bosky. 12.12. Jsem běžel závod Běh do oblak. Sice jen 2,6 kilometru, ale 430 metrů převýšení. Po zasněžené sjezdovce na Dolní Moravě a pak po nově otevřené stezce. Na dřevěné konstrukci byl led a hodně tam foukalo. Zima na prstíky byla až cestou dolů. Přiznám, že jsem se pak obul a za ani ne čtvrthodinku jsem byl zase v pohodě. Proti začátkům výrazné zlepšení, to jsem po 5 km po sněhu musel u kamarádky hodně hodně dlouho rozmrzat. Reportáž o Běhu do oblak na ČT.
5. Co byste jako závodník na takovém podniku ocenil?
Start je brzo, tak někde přespat a pak možnost se po závodě kde zahřát, hlavně ťapky.
6. Jakých svých úspěchů si ceníte nejvíce?
Asi Jizerský Ultratrail 68 km s převýšením 2650 metrů, nakonec to byla v tom vedru příjemná procházka. Více zde. A ještě teď na podzim půlmaraton Moravským krasem v čase 1:34:52, zlepšení proti mému prvnímu půlmaratonu v dubnu 2014 o 27 minut.
7. Co pro vás běhání znamená? Je to pro vás pouze sport nebo životní filozofie?
Od všeho trochu. Výhody běhu tu jsou, nemusím brát s sebou kolo jako dřív, prostě pár kiláků od vlaku doběhnu. Můžu také sníst, na co přijdu. A to že během můžu i pomoct, občas běhám za Světlo pro svět. A někdy jako průvodce, trasér slabozraké Evči, jsme už taková nerozlučná dvojka.
8. Podporuje Vás vaše okolí v běhání?
Ano. Všichni berou, že tak nějak furt někde lítám, tedy běhám.
9. Máte nějaký sportovní vzor? Kdo Vás případně ve sportu nejvíce ovlivnil a kam směřujete v budoucnosti?
Přímo vzor ne, ale inspiroval mě ultramaratonec Renda Kujan, také běhám pro Sportovní klub vozíčkářů Praha. Budu se věnovat víc delším a kopcovitějším běhům v terénu. A zkusím i nějaké závody v zahraničí, v dubnu maraton ve Vídni.
10. Co byste vzkázal nebo doporučil ostatním závodníkům?
Aby zvolili na trať dobré boty. Zaručeně mi utečou, když třeba přimrznu k ledu :D
Tomáši, děkujeme za Váš čas a rozhodně čtivé odpovědi. Do závodu Vám přejeme, abyste k ledu rozhodně nepřimrznul a doběhnul co nejlépe!
Foto u článku z Běhu do oblak: Ladislav Adámek sportgroup.cz